2011: Vítejte v "Roce akcie" - 3. díl

| GlobeReporter.org

Burzám se letos bude dařit. Vyplývá to ze série exkluzivních rozhovorů ze všech koutů planety, které vám Investiční web na počátku roku přináší. Od Argentiny po Velkou Británii a od Spojených států po Malawi experti předpovídají růst poháněný uvolněnou monetární politikou na Západě a robustním oživením velkých ekonomik na Východě a na Jihu. Tato predikce však podle oslovených odborníků nebude bez rizik. Přesto většina z nich sází na 10- až 20procentní zisky. Závěrečná část třídílného seriálu vás pozve do Polska, Rakouska, Ruska, Turecka, USA a Spojeného království.

Polsko

Varšavská burza

Hlavní trh: Burza cenných papírů Varšava

www.gpw.pl

Hlavní index: WIG

Ptali jsme se:

Przemyslawa Kwieciena (X-Trade Brokers)

O kolik čekáte, že WIG v roce 2011 posílí?

Obecně platí, že výhled pro akcie je pozitivní, a to jak na globální úrovni, tak na polském trhu. Velké polské koncerny už teď hlásí nejvyšší zisky v historii. Je potřeba počítat i s tím, že jsou úrokové sazby nízké a že nízké zůstanou i v dohledné době. I když se čeká, že Polsko v příštím roce sáhne po utažení monetární politiky, toto utažení nebude nijak výrazné. Proto se zdá, že jsou ceny akcií na rozumných úrovních. Což má svoji logiku. Obavy o globální ozdravení totiž budou růst a opadat, ale budou tu nadále. A současný býčí trh se opíral o sázky na pokračování uvolněné měnové politiky, ne o rychlé ozdravení. Proto je jistá korekce takřka zaručená. I tak však očekávám WIG nad úrovní 3 000 bodů na konci roku 2011.

Které sektory budou v Polsku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Díky rychlému růstu Německa, který se opírá o poptávku z Asie, se zdají být zejména polské společnosti s napojením na Německo velmi atraktivní. Jde zejména o průmyslové podniky, jako jsou výrobci nástrojů a zařízení. Firmy z komoditního sektoru, jako jsou KGHM nebo Bogdanka, se už zdají být drahé a budou citlivé na jakékoli ochlazení v Číně.

Které trendy budou v roce 2011 polský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Zaprvé půjde o nejistotu spojenou s dalším vývojem globální ekonomiky. Udržení rychlého růstu v Asii a pomalé ozdravení amerického trhu práce jsou totiž pro globální akciové trhy nesmírně důležité. Zadruhé půjde o německou ekonomiku. Té se dosud dařilo, a to do značné míry díky růstu Asie. Některé polské společnosti jsou přitom na Německo napojené a z jeho růstu profitují. Zatřetí půjde o utahování monetární politiky v Asii. Otázkou je, do jaké míry právě to rozvíjející se trhy poškodí. A čtvrtým faktorem bude situace v Evropě. Ta může způsobit ve střednědobém výhledu jisté turbulence, ze kterých by mohly vyplynout zajímavé nákupní příležitosti, jako tomu například bylo v první polovině roku 2010.


První díl seriálu o světových burzách věnovaný Argentině, Brazílii, ČR, Číně, Dánsku a Indii najdete ZDE

Druhý díl seriálu o světových burzách věnovaný Indonésii, Irsku, Maďarsku, Malawi, Německu a Peru najdete ZDE

reklama
reklama