Erste: Zisk na akcii ve střední a východní Evropě letos vzroste o 23 %

| redakce

Rok 2011 by měl být dobrým rokem pro akciové investice vzhledem k pozitivním výsledkům podniků, atraktivním oceněním a nízkým výnosům z obligací, a k neustálému poklesu averze k riziku. Tyto faktory vytvářejí čím dál lepší prostředí pro rizikovější aktiva. Konsensus očekává pro rok 2011 v zemích střední a východní Evropy (CEE) nadále nárůst zisku na akcii ve výši 23 %, předvídá Henning Esskuchen, vedoucí analytik akciových trhů střední a východní Evropy v Erste Group.

ERSTE GROUP DOPORUČUJE

  • výběr titulů oproti alokaci podle sektorů

  • podniky v cyklických sektorech, suroviny (především ropu a plyn)

  • podvážit defenzivní tituly (telekomunikace a síťové sektory/utility)

"Doporučujeme spíše výběr titulů než alokaci podle sektorů. Upřednostňujeme podniky v cyklických sektorech s dynamickým vývojem obratu na rozvíjejících se trzích, které budou těžit z hospodářského růstu v těchto regionech. Očekáváme pozitivní trend i v sektoru ropy a plynu. Celkově by se měly suroviny vyvíjet příznivě, jelikož by stávající likvidita měla dle mínění analytiků držet ceny na vysoké úrovni," míní Esskuchen.

Analytici Erste Group rovněž doporučují podvážení defenzivních titulů, například telekomunikací a síťových sektorů/utilit, na základě výrazně sníženého očekávání ohledně zisku.

Investoři v CEE znovu sledují fundamenty

Kromě solidního vývoje nálady na trhu a slábnoucí skepse vůči riskantnějším investicím je vývoj trhu nyní opět určován fundamentálním výhledem. Pozitivní postoj vůči zemím CEE byl potvrzen i indexem ekonomického sentimentu ZEW Erste Group. Zatímco v regionu CEE a v Rakousku se v prosinci 2010 hodnocení aktuální hospodářské situace zlepšilo, došlo v eurozóně k poklesu indexu o 7,2 bodu na -1,7 bodu.

Sektory a odhady zisků 4Q2010

V roce 2011 by země CEE měly mít pro svůj rozvoj více elánu, což však bude do značné míry záviset na vývoji privátní spotřeby. Tuzemská spotřeba nabývá na trzích zemí střední a východní Evropy neustále na významu a měla by vyvážit potenciální oslabení poptávky německé exportně orientované ekonomiky.

Míry nezaměstnanosti sice ještě nevykazují jasný pokles, jsou však již delší dobu stabilní, což snížilo pocit nejistoty u domácností a mělo by přispět ke zlepšení nálady spotřebitelů. "Je potřeba mít neustále na zřeteli existující rizika. K největším z nich patří pravděpodobně budoucí vývoj krize zadlužení v jižní Evropě, a případné potíže, především v Číně," pokračuje Esskuchen.

Globální tržní trendy ukazují, že investoři hledají akcie s dobrým fundamentálním výhledem a upřednostňují sektory s pozitivním růstem zisku. Cyklické sektory by si proto nadále měly udržet dobrý vývoj, zdá se totiž, že v současné době je všeobecně proklamován relativně pozitivní výhled ohledně světového růstu.

Zatímco suroviny by se měly i nadále vyvíjet pozitivně, pocítí finanční sektor zřejmě dopady ocenění vlivem probíhajících změn v oblasti kvality aktiv a regulace.

reklama
reklama