Akcie: Na lednový efekt zapomeňte!

| Pavel Hadroušek

Dostaví se lednový efekt? Jaký bude rok 2011 celkově pro akcie? Jaké faktory budou trhy ovlivňovat nejvíce?

I letos bude Newyorská burza srdcem finančního světa

Na první otázku bude najít odpověď zřejmě nejsnadnější. V lednový růstový efekt nevěřím.

Indikátory sentimentu mezi velkými investory (např. Investors Intelligence) i retailem (např. AAII ) jsou extrémně pozitivní, naposledy jsme byli svědky takového optimismu na jaře 2010. Množství "býků" je dokonce stejně velké jako v říjnu 2007.

Mezi finančními poradci to rovněž hýří nadměrným optimismem srovnatelným s roky 2007. Nedivil bych se proto korekci indexů o 4 až 6 %.

Pohlédnout do křišťálové koule na příštích 12 měsíců je těžké, a po státních zásazích a krocích centrálních bank dokonce téměř nemožné. Na jednu stranu jsme byli během podzimu svědky zlepšujících se výkonů ekonomik, zlepšovala se nezaměstnanost, firmy si držely vysokou ziskovost. V uplynulém roce vůbec prokázaly akciové trhy značnou odolnost, ekonomiky se totiž potýkaly s nedostatečným oživením a se zadlužením.

Kdy se splatí záchranné balíčky?

Za vše se sice jednou platí, ale kdy se bude účtovat za dluhy, které pomohly zacelit finanční krizi, zůstává ve hvězdách. Kvantitativní uvolňování Fedu a dalších bank je posledním krokem k oživení bezstarostných dnů před finanční krizí.

Jestliže někteří renomovaní ekonomové přirovnávají současný finanční systém k letadlu, kladu si otázku, jak vysoko náš letoun je. Jsme v roce 2007, či 2004? Nebo jsme dokonce na začátku nového dlouhodobého růstového trendu (vždyť krize přece skončila, hlásají média)? Po pravdě řečeno nevím, ale poslední variantě nevěřím.

  • 1
  • 2
reklama
reklama