Yahoo!: 30% růstový potenciál akcií pramení z asijských aktiv

| Jan Kaška

Nedávno jsme upozorňovali na hodnotu skrytou ve společnosti GM v důsledku nedoceněných podílů v čínských společnostech. Tentokrát bychom chtěli prezentovat podobný příklad na společnosti Yahoo!, neboť i ona drží některé nedoceněné podíly v čínských rychle rostoucích společnostech.

Akcie Yahoo!

Pokud se podíváme na finanční výkazy společnosti bez hlubšího zkoumání, pravděpodobně nás nezaujmou valuační násobky EV/Free Cash flow = 20x nebo zhruba 12x EBITDA. Nakonec, Yahoo! je přece jen už stabilizovaný a nerostoucí byznys, který musí soupeřit s takovými giganty, jako jsou Google či Facebook. Pryč jsou ty dny, kdy Yahoo! byla rychle rostoucí společností. Dnes dominují Amazon, Skype, PayPal či Facebook.

Nezajímají nás však v tuto chvíli americké operace Yahoo!, ale její skrytá asijská aktiva. Pokud totiž sečteme hodnotu všech aktiv, která Yahoo! vlastní, vidíme potenciál pro 30% růst cen akcií.

Podívejme se na následující kalkulaci:

1. Yahoo! by letos měla vydělat zhruba 1,8 miliardy USD (EBITDA). Vynásobme toto číslo násobkem 7, což je nižší hranice odvětvového standardu, a získáme 12,5 miliardy USD hodnoty.

2. Dále se zaměřme na podíly Yahoo! ve veřejně obchodovaných společnostech. Tyto podíly lze velmi snadno ocenit. Yahoo! vlastní 35 % v Yahoo! Japan a 29 % v Alibaba.com. V případě, že by Yahoo! prodala své podíly za současné tržní ceny, a zároveň uplatnila standardní 35% daň při likvidaci podílu, hodnota těchto aktiv by dosahovala 7,5 miliardy USD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama