Na řadě jsou výsledky Applu, Intelu a Microsoftu. Na co se investoři mohou těšit?

| redakce

Dnes oznamuje v USA výsledky více než 10 technologických společností. Mezi nimi Apple a Intel. Celý svět se doslova třese, jaké zisky předvede "nakousnuté jablko" krátce po uvedení žhavé novinky iPhonu 4S, leč už bez svého spoluzakladatele Steva Jobse. Další technologická stálice přijde na řadu ve čtvrtek, svými čísly se pochlubí Microsoft. Jaká jsou očekávání trhu ohledně těchto tří IT korporací?

Apple - zisk na akcii

Apple

Apple oznamuje své první výsledky v nové éře bez Steva Jobse dnes (18. 10.) po konci amerického obchodování. Zisky by měly být pozitivně ovlivněny neutuchajícím zájmem po iPadech a iPhonech.

Příznivým faktorem by pro firmu měla být silná asijská poptávka. Podle RBC Capital Markets bylo 30 % všech iPhonů v uplynulém čtvrtletí dodáno do severní Ameriky, 21 % do Evropy a 49 % do Asie a Pacifiku.

Prodeje by se měly udržet na vysoké úrovni zejména díky uvedení novinky iPhone 4S na trh. iPhone si drží pozici i přes silnou konkurenci produktů s operačním systémem Android od Googlu, který předvedl skvělé výsledky už minulý týden.

RBC upozorňuje, že tržby Applu nerostou jen u iPhonů. U iPadů došlo oproti minulému roku k 198% nárůstu počtu prodaných kusů. A na oblibě neztrácejí ani Macy.

Přes všechnu chválu bychom neměli zapomínat na rizika, mezi které patří například debut Kindle Fire od konkurenčního Amazonu očekávaný 15. listopadu. Přestože iPad zajisté zůstane lídrem trhu s tablety, zvýšená konkurence by mohla na Apple začít vyvíjet tlak. Dalším rizikem je to, zda dokáže Tim Cook jít ve stopách svého předchůdce Jobse.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují zisk 7,21 USD na akcii, tedy zhruba 3% mezikvartální nárůst. Pro porovnání, je to dokonce o 55 % více než loni! Tržby za uplynulé čtvrtletí jsou odhadovány na 29,24 miliardy USD. Applu se daří zvyšovat marže, což by technologičtí investoři měli ocenit.

Analytici se mohou učit od bloggerů. Výsledky Applu jsou jasným příkladem

Přes 90 % analytiků doporučuje Apple k nákupu. Když se podíváme na hodnocení jeho konkurentů, podíl doporučení "buy" se pohybuje pouze okolo 55 %. Největšími konkurenty Applu jsou Hewlett-Packard, Dell, Google, Samsung, Microsoft, Intel či Nokia.

V RBC jsou ohledně Applu optimističtí a stanovují cílovou cenu akcií na 500 USD. Apple zatím nevyplácí dividendu.

Apple
reklama
reklama