Sázka na Řecko: 4 levné akcie

| Tomáš Poděbrad

Výběr akcií je závislý na mnoha kritériích. Investoři hodnotí cenu, stav odvětví, ve kterém firma podniká, nebo spotřebitelskou základnu. Jsou ovšem i taková kritéria, na základě nichž lze určitou investici označit za spekulativní. Taková aktiva v případě úspěchu slibují o to vyšší zisk.

Příkladem spekulace mohou být akcie Fordu před zhruba 4 lety. Akcie Fordu, stejně jako General Motors nebo Chrysler, cenově odrážely možný bankrot. Ford, do té doby běžně v portfoliích, se stal velice levnou akcií. Po pár letech mohou ti odvážní, kdo tehdy nakoupili, počítat zisky.

Pokud se však investor rozhodne investovat do rizikových aktiv, neměl by alespoň sázet na jednoho koně. I spekulování volá po diverzifikaci.

Pro riziková portfolia by investoři sotva hledali lepší kandidáty než řecké akcie. Nabídka je bohatá, pár tipů pro otrlé nabízíme i tady.

National Bank of Greece

Jde o nejstarší a největší komerční bankovní instituci v Řecku. Firma působí v celé jižní Evropě a Středomoří. Zároveň úzce spolupracuje s řeckou vládou.

O bankách jsme se během krize dozvěděli hodně, ale tato banka by opravdu neměla zkrachovat. Akcie jsou od začátku roku na třetině hodnoty, ale i tak má banka tržní kapitalizaci přes 2 miliardy dolarů.

Akcie: Australské banky jsou v době krize zajímavou alternativou

Rizikem u této instituce zůstává možný odpis majetku a dalších aktiv. Na druhou stranu se při zlepšení situace v Řecku bankám jistě uleví, a to by se projevilo i na akciích.

National Bank of Greece
reklama
reklama