Jack Bogle (Vanguard): Během 10 let vám akcie vydělají 100 %

| Andrej Rády

Jack Bogle, zakladatel Vanguard Group, uvedl před 35 lety na trh první indexový fond. Na tu dobu zcela převratně držel všechny akcie zahrnuté v indexu S&P 500, nepotřeboval portfoliomanažera a měl jen čtvrtinové poplatky oproti klasickým podílovým fondům. Dnes se v indexových fondech točí skoro dva biliony dolarů, z nichž 900 miliard spadá pod Vanguard. Bogle odešel "do důchodu" v roce 1996, ale dodnes komentuje dění v investičním světě. Jak vidí současnou situaci?

John Bogle

Která aktiva jsou podle vás nyní nadhodnocená?

Samozřejmě zlato. Je to největší spekulace posledních let. U akcií můžete sledovat růst zisků firem nebo dividendový výnos, dluhopisy mají kupón. Zlato odráží jen názory lidí, jakkoli jejich význam nepodceňuji.

V současném prostředí však může trvat roky, možná celá desetiletí, než se zlato vrátí na hodnoty, které jsou pro něj jakžtakž přiměřené. Nikdo neví, kdy přestanou spekulanti spekulovat. Nejspíš nikdy.

Jsou naopak nějaké investice podhodnocené?

Těžko říct, nějakého jasného kandidáta v tuto chvíli nevidím. Akcie jsou zhruba férově oceněny, odrážejí výhledy ekonomiky a podle mě nabídnou více než dluhopisy.

Na základě současných výnosů bondů se dá čekat zhruba 3,5 % ročně během příštích deseti let. Akcie na druhé straně nabízejí přes 2 % dividendového výnosu a zisky firem porostou v průměru minimálně o 5 %. To znamená přes 7 % ročního výnosu, pokud se zachová zhruba dnešní P/E.

Za deset let tak dluhopisy vynesou okolo 50 %, akcie (při výnosech okolo 7,5 %) zhodnotí vaše peníze o 100 %.

Jaký bude letošní říjen? Historie napovídá růst akcií o procento

  • 1
  • 2
reklama
reklama