Akcie se ve 4. kvartálu odrazí od letošního dna

| Michal Stupavský

Ocenění (valuace) globálních akciových trhů se po masivních výprodejích ve 3. čtvrtletí dostaly na velice atraktivní úrovně. Například investory velmi sledovaný poměr tržní ceny a účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/B) globálního indexu MSCI World se na konci září dostal až k úrovni 1,5. Tato hodnota je z dlouhodobého historického pohledu za posledních 15 let velice hluboko pod průměrem, což pro investora se středním až dlouhým investičním horizontem značí relativně atraktivní ocenění.

Evropské akcie

Navíc je již ukazatel P/B na úrovni 1,5 velice blízko hodnotě 1,4, které bylo dosaženo na dně akciového trhu na jaře roku 2009. To by mělo signalizovat, že se globální akciové poklesy blíží ke konci.

Kupujte akcie, vhodnější čas nemusí přijít

Vývoj akciových trhů budou v příštích měsících ovlivňovat především následující tři faktory.

Stabilizace mezibankovního trhu

Pro krátkodobý vývoj naprosto zásadní věc. Pokud by si totiž přestaly banky mezi sebou půjčovat, mohlo by dojít k tzv. credit crunchi, tedy totálnímu zamrznutí mezibankovních trhů, jehož jsme byli svědky v závěru roku 2008.

Domníváme se, že centrální banky nenechají komerční banky na holičkách a že jim budou v případě potřeby potřebnou likviditu nadále poskytovat. A pokud to bude potřeba, vlády jednotlivých zemí svým bankám v problémech znovu doplní potřebný kapitál na krytí dalších ztrát, zejména v souvislosti s problematickými dluhopisy periferních států.

Důvěryhodný plán ozdravení dluhem zmítané eurozóny

Očekáváme, že v nejbližším období přijdou političtí představitelé eurozóny, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu s konturami věrohodného plánu střednědobé stabilizace periferie eurozóny a jejího dlouhodobého růstu.

Tento plán investorům v srpnu a září chyběl, ti se tak při svých výhledech do dalšího období neměli o co opřít. Cítili totiž, že stávající záchranné balíčky a záchranné programy dlouhodobou stabilizaci nepřinesou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama