Akcie jsou levné, sáhněte po nich!

| Peter Garnry

Strávili jsme bezpočet hodin komentováním Itálie, Řecka, Portugalska, Španělska, EFSF (Evropského záchranného fondu), Merkelové, Sarkozyho, Berlusconiho, Papandrea, dluhové krize a výnosů dluhopisů, Čínského ekonomického přistání a celkového zpomalení světové ekonomiky. Tento článek však není o ničem jiném než o číslech. Řada komentátorů a stratégů má za to, že trhy půjdou dolů a ekonomika zpomaluje. Podívejme se na globální akciový trh čistě kvantitativně - bez pocitů a bez politiky za zády.

Globální akcie jsou stejně levné jako v roce 2003

Vzali jsme čtyři časové řady z dat indexu MSCI World: celkový dluh na akcii, dividendový výnos, návratnost aktiv a P/EBITDA (cena/neupravený zisk). Pak jsme tyto časové řady standardizovali a pomocí vynesli do grafu níže jako modrou čáru.

Ocenění světových akcií

Co plyne z dat o globálním akciovém trhu, pokud vynecháme emoce?

Světové firmy jsou méně zaúvěrované než během celého období od roku 1995. Nízké zadlužení může fungovat jako velmi silný motor pro budoucí zisky, jakmile se ekonomika rozjede a firmy začnou navyšovat úvěrové financování, protože budou chtít zvyšovat zisky z investovaného kapitálu.

Dividendový výnos 2,8 % je také historicky vysoký a poměr P/EBTDA patří za sledovanou dobu k těm nízkým.

Proč se akciové trhy kvůli dluhové krizi zatím nehroutí?

  • 1
  • 2
reklama
reklama