Kupujte akcie těžařů zlata. Plná dlaň důvodů

| Tomáš Poděbrad

Zlato je podle analytiků stále jednou z nejlepších investic. Ať už ve formě šperků, ETF, nebo akcií konkrétních těžařů. Skeptici tvrdí, že se cena zlata nafukuje a bublina brzy praskne. Růst mladých trhů a poptávka obyvatel z těchto zemí to ovšem zatím bezpečně vyvracejí. Zlatu by se mělo i v budoucnu výjimečně dobře dařit.

"Zlaté" akcie jsou levnější než samotný kov

SPDR Gold Trust

Investovat se dá například ve fondu SPDR Gold Shares, který vlastní zlato a kopíruje jeho cenu. Dalším fondem je Market Vectors Gold Miners, ten se zaměřuje na těžaře zlata. V současnosti jich drží zhruba třicet.

Tyto fondy mají navíc tu výhodu, že akcie těžařských firem jdou během medvědího trhu takříkajíc proti proudu. Právě díky tomu, že jsou silně navázány na cenu zlata.

Akcie těžařů lehce ztrácely během býčího trhu v polovině roku 2009. Od začátku roku 2011 je to obráceně - akciím jako celku se tolik nedaří, naopak akcie těžařů zlata rostou.

Jsou ovšem "zlaté" akcie levné? Například Barrick Gold, největší světový těžař zlata, se obchoduje s nejnižší hodnotou P/E za posledních 10 let. Podobné je tomu i u ostatních společností.

2. Těžaři mají na cenu zlata obrovský vliv

V průměru produkují těžaři zlato za zhruba 850 dolarů za trojskou unci a prodávají ho za asi 1 650 dolarů, na trhu stojí asi 1 800 dolarů. Zisk téměř 800 dolarů. Pokud tedy cena zlata stoupne o 200 dolarů za unci, přidá to těžařům zhruba 25 procent zisku. Samozřejmě, pokud cena zlata klesá, má to na těžaře opačný efekt.

Zlato: Bezpečný přístav, nebo jen přebarvená akcie?

3. Zlato chrání před záplavou peněz na trhu

Pomalý ekonomický růst většiny vyspělého světa není pro zlato dobrý sám o sobě. Co ovšem cenu podporuje, to jsou stimulační vládní balíčky. Zlato příklad nejvíce rostlo, když Fed uvolňoval do ekonomiky obrovské sumy peněz. Podobné události se dají očekávat i v Evropě.

  • 1
  • 2
reklama
reklama