Připravte své portfolio na budoucí rizika

| redakce

Svět je plný otazníků. Spotřebitelská důvěra uvadá, evropská dluhová krize je během na dlouhou trať a americká ekonomika má zařazeno něco mezi neutrálem a jedničkou. Lidé mají strach, mluví se o kolapsu evropského bankovního systému a celých států. Jak se investičně připravit na nejhorší?

Investor v depresi

Investoři jsou nervózní

"Nejistota, která zmítá trhy, reflektuje absenci účinného plánu potlačení evropské dluhové krize a zlepšení ekonomické situace v USA," říká Nathan Erickson, portfoliomanažer Miller/Russell. "Investoři se stáhli a drží hotovost, protože na trzích nevidí příležitosti. Je to znepokojující zejména proto, že i kdyby přišlo podstatné oživení, bude těžké tyto investory získat zpět."

Podle Ericksona je zhruba 9 bilionů USD v hotovosti a na peněžních trzích. "Taková suma by mohla nastartovat tržní oživení, kdyby neležela v hotovostních rezervách," pokračuje Erickson. "Čím déle bude nejistota trvat, tím budou investoři důkladněji zvažovat návrat na trhy."

Experti se shodují, že nervozita a s ní spojená volatilita trhy jen tak brzy neopustí.

Jeff Witt, ředitel výzkumu Private Asset Management, vidí za chabým růstem americké ekonomiky politické neshody a dogmatickou víru v sílu USA. Situace se asi v blízké době zlepšovat nebude. V listopadu má vydat svá doporučení na snížení dluhu "oddlužovací komise" Kongresu (očekává se, že přijde s návrhy poměrně drastických škrtů) a začátkem ledna by měl být ukončen program rozšířené podpory v nezaměstnanosti. Pokud tento program nebude prodloužen, podepíše se to negativně na výrazném poklesu spotřebních výdajů v prvním kvartálu 2012.

Světové zadlužení: Prohráváme důležitou ekonomickou bitvu

Šířící se nákaza v Evropě

"Dohady o řešení dluhové krize v Evropě by mohly vyústit v plnohodnotnou krizi likvidity," říká Witt.

"Je nad slunce jasné, že Řecko zbankrotuje. Kontrakty CDS vyjadřují 96% pravděpodobnost defaultu," upozorňuje Erickson. "Pokud nebude dobře řízeno riziko nákazy, mohly by být ohroženy především Itálie a Španělsko."

Podle Ericksona bude Evropské unii trvat hledání řešení delší dobu. Zatím nezná způsob, jak zabránit nákaze. A to je jediná cesta z krize. Daní za toto čekání je přetrvávající nejistota na trzích.

  • 1
  • 2
reklama
reklama