McDonald's: 100 USD za akcii? Dividenda je jen část růstového příběhu

| redakce

McDonald's je firma, která opravdu umí ustát ekonomickou krizi. Stačí se podívat na její akcie v posledních pěti letech - růst ze 43 dolarů až ke 100dolarové hranici znamenal na konci minulého týdne zhodnocení přes 120 %. Museli byste pozorně hledat, abyste našli propad na podzim 2008. Navíc firma není lakomá a nabízí zajímavou dividendu těsně pod 3 %.

McDonald's

Firmě se daří i ve složitém tržním prostředí díky její globální působnosti. Když trochu méně utrácejí Američané, expanduje do Asie.

Je to jako z učebnice, strategie "5 P" (people, products, place, price, promotion) slouží symbolu rychlého občerstvení dokonale.

Provozní zisk se ke konci listopadu od začátku roku zvýšil o 9 %, čistý zisk na akcii dokonce o desetinu, a to očištěno o změny kurzů měn. Před dvěma lety firma denně "nakrmila" 58 milionů lidí, dnes je to 64 milionů zákazníků na celém světě.

Růstový potenciál na mladých trzích je stále obrovský, proto se dá čekat postupné zvyšování dividendy a zachování její procentuální úrovně. Navíc může růst i na svých největších trzích.

  • McDonald's je největším hráčem na poměrně širokém trhu rychlého občerstvení. Na svých 7 největších trzích (celkem vyjádřených zhruba 420 miliardami dolarů) má "pouze" 14% podíl, což znamená, že i na nich je poměrně dost prostoru k získávání.

  • Růst v segmentu rychlého občerstvení byl v posledních letech relativně pomalý. Jakkoli do budoucna zrychlí, firma se na něm bude významně podílet.

  • 1
  • 2
reklama
reklama