10 dividendových hitů z indexu Dow Jones na příští rok

| redakce

Když přijde řeč na technologické akcie, každého napadne internetová bublina z přelomu tisíciletí. Investoři dnes přistupují k akciím technologického sektoru obezřetněji, přesto by na ně v portfoliu neměli zapomínat. Mezi následujícími akciovými tipy, které byly vybrány pomocí kvantitativních hodnotících kritérií, několik takových titulů najdete. Nebudou ovšem chybět ani giganti z potravinářského sektoru jako Coca-Cola a McDonald's nebo strojírenský Caterpillar.

Pomocí kombinace finančních ukazatelů, pro jejichž výpočty bylo využito historických dat, byla stanovena kritéria pro výběr nejlepších dividendových akcií z indexu Dow Jones.

  1. Každá akcie musí mít závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY) 1,5krát vyšší než výnos z desetiletých amerických státních dluhopisů.

  2. Musí mít rentabilitu investovaného kapitálu (ROIC) vyšší než 10 % (na základě historických dat o volném cash-flow za posledních 5 let z finančních výkazů společnosti).

  3. Musí vykazovat pozitivní celkový výnos (včetně dividend) za posledních 10 let.

  4. LACFY musí převyšovat dividendový výnos.

10. McDonald's

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 3,2 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 1,55

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 15 %

McDonald's

Tato akcie sice není extrémně levná, ale i přes nepříznivé okolnosti dokáže investorům neustále slušně zhodnocovat investovaný kapitál, což je pro firmy ze sektoru náchylného na komoditní inflaci a snižování marží obdivuhodné.

9. Coca-Cola

Coca-Cola

Závazkově upravený výnos z cash-flow (LACFY - Liability Adjusted Cash Flow Yield): 3,2 %

LACFY / výnos desetiletých amerických státních dluhopisů: 1,55

Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC - Return on Invested Capital): 19 %

Král mezi nealkoholickými nápoji má mnoho obdivovatelů, mezi něž se řadí i Warren Buffett. Tržby Coca-Coly pochází v 75 % z neamerických trhů, takže pokud hledáte globálně diverzifikovanou společnost s expozicí v mnoha různých měnách, sáhněte právě po Coca-Cole. Její akcie sice zatím nejsou levné, přesto stojí za to tuto firmu ve svém portfoliu mít.

reklama
reklama