Na čem vydělat v roce 2012? Na akumulovaných českých akciích a vybraných komoditách!

| Josef Lukáč

Rok 2011 byl rokem dvou rozdílných poločasů. První polovina roku byla pro investory výborná, akciové a komoditní trhy zajímavě rostly. Zato druhá polovina roku byla pro investory velmi nepříjemná. Zcela nejkrutějšími měsíci byly srpen a září, když říjen byl naopak nejlepším měsícem za několik desítek let. Hlavní příčinou tržních poklesů v druhé polovině roku byla propukající evropská dluhová krize a její možné dopady.

Akciové trhy (především evropské) jednoduše začaly započítávat ty horší scénáře - řecký bankrot, neřešitelnost dluhových problémů velkých zemí (Španělsko a Itálie) a s tím související ohrožení bankovního sektoru.

Naše doporučení na rok 2011 si můžete připomenout zde

Díky pozitivní první polovině roku jsme realizovali zajímavé zisky na akciích ČEZ, Erste, KIT digital, Telefónice, energetických komoditách, těžařích drahých kovů, ropě i vietnamském indexu. Nejvyššího zhodnocení jsme však dosáhli na fyzických kovech - investičním zlatu a stříbru, které jsme dlouhodobě doporučovali k nákupu.

Příležitost k nákupu a akumulaci dalších sledovaných titulů jsme dostali až v druhé polovině roku. Nakupovali jsme tedy části pozic v čínském, brazilském a vietnamském indexu (vše přes ETF). Po obrovském propadu uranového sektoru po fukušimské havárii postupně akumulujeme těžaře a zpracovatele uranu, kde vidíme opravdu extra velkou investiční příležitost. Antijadernou hysterii považujeme za krátkodobou, spolehlivá energetická náhrada za jádro zatím prostě neexistuje.

Propadákem roku se stal podobně jako v roce 2010 zemní plyn. Nicméně nadále ještě malou část pozice v plynu podržíme. Kvůli jarnímu japonskému zemětřesení s následnou tsunami a jadernou havárii se prozatím nedaří japonskému indexu. Velmi líný je stále čínský jüan, jehož atraktivita se nyní vytrácí. Zájmem Číny v aktuální globálně ekonomické situaci spíše bude dále držet měnu podhodnocenou vůči dolaru i dalším měnám.

České akcie – samostatná kapitola

Pražská burza poslední měsíce nijak moc radostně nereaguje na pozitivní tržní sentiment, zato negativní náladu velmi ráda a rychle následuje. V první polovině roku jsme na svých cílových úrovních prodali ČEZ, Erste, KITD a Telefóniku. Od výrazných poklesů v druhé polovině roku však tyto i další perspektivní a podhodnocené akcie jako NWR, CETV či Komerční banku postupně akumulujeme.

Aktuální vývoj českých akcií sledujte zde

reklama
reklama