Podhodnocené akcie, které stojí za to nakoupit na rok 2011

| Jan Traxler

A máme za sebou další Vánoce. Dostali jste pod stromeček, co jste si přáli? Pokud ne (a vlastně i pokud ano), můžete si něco nadělit sami. Po třech letech se opět rýsují zajímavé investiční příležitosti.

Makléř

Akcie v roce 2012 pravděpodobně čeká těžké období bez růstu, naopak se značným rizikem prohloubení poklesu. Zároveň však lze na střednědobém horizontu očekávat vysokou inflaci, tedy růst cen akcií. Z toho plyne doporučení investovat do akcií, ale nakupovat postupně.

Na následujících řádcích najdete pár tipů na akcie, které sice ještě v roce 2012 pravděpodobně velký výnos nepřinesou, ale které doporučujeme klientům v roce 2012 nakupovat s výhledem na výnosy v dalších letech.

Světovou ekonomiku v následujících pěti až deseti letech nečeká zrovna růžové období. Příliš dlouho jsme žili na dluh – a nyní nastalo dlouhé období kocoviny po bujarém večírku. V tomto období se jistě najde mnoho nových šikovných podnikatelů, jako tomu vždy v historii bylo – v krizích se vždy rodí nejlepší příležitosti. Ale ekonomika jako celek bude stagnovat, a akcie jako celek tedy také neporostou.

Dividendové akcie

To neznamená, že na akciích nebude možné vydělat. Akcie minimálně představují z dlouhodobého pohledu rozumnou ochranu před inflací. Za tímto účelem doporučuji akcie velkých zavedených firem se stabilními tržbami, které pravidelně vyplácejí akcionářům více než polovinu ročních zisků na dividendách. Aktuálně je možné najít i akcie, u kterých roční dividenda vynáší pět a více procent. Takové dividendové akcie najdeme i na pražské burze - ČEZ, Telefónica nebo Philip Morris.

ČEZ vyplácel poslední roky dividendu 50 korun na akcii, to je při aktuálním kurzu akcie 750 korun cca 6,5% hrubý dividendový výnos. Na dividendách rozděluje každoročně 50 až 60 % čistých zisků. Jelikož se jedná o společnost s pevným postavením na trhu, se stabilními tržbami, a náš stát jakožto majoritní vlastník bude potřebovat peníze, dá se očekávat i v následujících letech podobně vysoká dividenda.

Akcie ČEZ a podobně i další dividendové akcie tak dlouhodobě nabízí s přiměřenou mírou rizika potenciál vyšších "úroků" než termínované vklady nebo Kalouskovy pětileté dluhopisy, a zároveň ochranu před případnou vysokou inflací. Ovšem tržní cena akcie na burze může kolísat, s tím je nutné počítat.

Podhodnocené akcie

Jak na akciích vydělat více? Pečlivým výběrem. V následujících letech bude více než kdy jindy nutná důkladná analýza jednotlivých firem, a také trocha intuice. Upozorňuji však, že bez rizika to nikdy nepůjde.

Podhodnocené akcie na rok 2011

Podhodnocené akcie dnes hledáme mezi společnostmi, které jsou aktuálně ve ztrátě nebo mají extrémně nízkou ziskovou marži, ale mají potenciál snížit náklady a zvýšit ziskovost. Hledáme akcie, u kterých je poměr aktuálního kurzu a tržeb na akcii (P/S) menší než 0,5 a které se v lepším případě obchodují pod svou čistou účetní hodnotou. Ceny těchto akcií zpravidla bývají na dlouholetých minimech.

reklama
reklama