Apple: Je znovu čas nakupovat akcie?

| Akcieatrhy.cz

Apple dosáhl v poslední dekádě až neuvěřitelných výsledků ve svém rozvoji a hospodaření. Jen málo jiných společností mu v tomto ohledu dýchá na záda. Zisk na akcii vzrostl z 0,09 USD na 27,66 USD, což znamená průměrnou roční míru růstu 77 %. Za deset let firma vydělala více než 60 miliard USD a cas flow přes 76 miliard. V současné době nemá žádné dluhy a v bance skoro 10 miliard.

Budoucnost Applu, stejně jako každé velké technologické společnosti, závisí na tom, jak se budou nadále dařit inovace. Růst totiž pramení z neustávajícího vývoje nových produktů, které spotřebitelé chtějí nakupovat, stávající produkty totiž nabízejí stále nižší prostor pro další růst.

U technologických společností je komplikované předvídat tento vývoj v delším horizontu než rok nebo dva. To je například důvod, proč do nichjen výjimečně investuje Warren Buffett.

Akcie, které možná dají zapomenout na Apple

Vnitřní hodnota a bezpečnost

Kromě závratného růstu zisku s Applu v poslední dekádě dařilo také zvyšovat rentabilitu a poměr vlastního k cizímu kapitálu.

Během globální krize došlo i u Applu k posunu těchto hodnot. Podle poměru "margin of safety" majetku společnosti a ceny akcií se pohybuje okolo 30 %, což je velice rozumná hodnota.

Apple: Vnitřní hodnota a cena akcií
  • 1
  • 2
reklama
reklama