Únor na burzách: Hrozba hlubší korekce, růst volatility, egyptská chřipka a nevlídný burzovní almanach

| redakce

Vyspělé trhy i přes korekci v závěru měsíce nakonec udržely kladné lednové zhodnocení, rozvíjející trhy jsou od začátku roku již v červených hodnotách. Únorové obchodování může být daleko divočejší a mazání zisků resp. prohlubování ztrát se může díky kombinaci několika faktorů ještě zintenzívnit. Na co se mají investoři připravit a jak by měl vypadat jejich nákupní seznam na únor 2011?

Americké akcie

"Trhy čeká v únoru konsolidace," říká Tobias Levkovich, hlavní akciový stratég ze Citigroup. "Pokles může být až pětiprocentní, ale to stále neznamená, že by celý rok měl vyznít pro S&P 500 negativně. Stále věříme v silvestrovské skóre 1 400 bodů."

Podle Levkoviche sice indexy Dow Jones a S&P 500 dokázaly na chvíli pokořit určité psychologické hranice, ostatní světové indexy je však nenásledovaly, což může být problém.

"Čínský trh udává v tříměsíčním předstihu tón vývoje zbytku světových trhů. Čínské akcie své vrcholy měly již na začátku listopadu a v únoru to budou mít také docela těžké."

9 obřích hrozeb pro světovou ekonomiku

Egyptská chřipka

Egyptská krize může poznamenat celý region. Ačkoli Egypt nepatří mezi velké producenty ropy a jeho hlavním exportním artiklem je bavlna, hodně pozornosti se točí okolo Suezského průplavu, transportní cestu většiny světové ropy a dalších materiálů.

Riziko spočívá i v tom, že "cílem" protestantů je svržení prezidenta Husního Mubaraka, který je velkým spojencem USA.

"Trhy se bojí, že se nepokoje přelijí do dalších autoritářských režimů v oblasti," míní Christian Hviid, hlavní tržní stratég Genworth Financial Management.

Inflační hrozba

Růst úrokových sazeb a především inflace v Číně, Indii nebo Brazílii některé investory začíná očividně znervózňovat.

Investoři začínají podle poslední statistiky stahovat své sázky na nejrychleji rostoucí ekonomiky, a to po loňském roce, kdy do fondů specializujících se na tzv. emerging markets poslali přes 90 miliard dolarů, což bylo nejvíce v historii.

"Je mýtus, když vám váš finanční poradce nebo makléř říká, že akcie jsou dobrou investicí pro inflační časy. V 70. letech minulého století byla velké inflace, ale akciím se vůbec nevedlo dobře," říká burzovní guru Jim Rogers.

  • 1
  • 2
reklama
reklama