Trhy jsou nejvýše od léta 2008. Kam budou pokračovat?

| Chádí El-Moussawi

Úvod letošního roku se zatím, jak se zdá, nese ve stejném duchu, v jakém skončil ten minulý. Na trzích převládá optimismus a medvědi jsou nadále hybernováni v zimním spánku. Závěrem ledna překonal index S&P 500 hranici 1 300 bodů, kde se naposledy pohyboval v červnu roku 2008, index Dow Jones je zpátky nad 12 000 body. Podobně jsou na tom i burzy v Evropě, například v Londýně nebo Frankfurtu.

Co hovoří pro euforii

Důvodů pro tuto euforii můžeme najít několik. Strašáka v podobě hrozby ekonomického oživení v podobě "W" se pravděpodobně nedočkáme, naopak poslední měsíce lze evidovat pokračující oživení v Evropě i zámoří.

Probíhající výsledková sezóna v USA a Evropě rovněž trhy překvapuje spíše pozitivně, z dosud reportovaných výsledků v zámoří překonalo odhady přes 73 %. Co je však důležitější, mnoho společností kromě dobrých výsledků představilo i lepší výhled na období následující.

Pro podporu akciových trhů hovoří i to, že za poslední dva roky se na korporátních bilancích nahromadila výrazná míra hotovosti, kterou se v současné době společnosti snaží nějakým způsobem využít.

Jsme svědky rostoucí aktivity na poli fúzí a akvizicí, zvyšování dividend a zpětného odkupu akcií. Navzdory tomu, že indexy rostou takřka nepřetržitě od srpna a během této doby jsme nebyli svědky výraznější korekce, je ohodnocení akcií (formou ukazatele P/E) na relativně nízké úrovni.

Pro rok 2011 se očekává zisk na akcii 96,86 USD, což dvanáctiměsíční forwardový ukazatel P/E pro akcie v indexu S&P 500 stlačuje na hodnotu 13,65. Tento ukazatel se v posledních týdnech snížil právě díky zvyšování očekávaných zisků a nachází se pod historickým průměrem, který se drží okolo 15.

S&P500: P/E

Pokud opustíme fundamentální stránku věci a podíváme se na další třídy možných investic, je zřejmé, že vzhledem k tomu, že výnosy z amerických vládních dluhopisů se blíží 3,5 % a výnosy korporátních dluhopisů (10letých s ratingem AA) se pohybují na 4,70 %, alokují investoři cash do rizikovějších aktiv, především pak do akcií a komodit.

To podporuje i vysoká likvidita, kterou na trhy pumpují Fed a ECB a která má sloužit k oživení ekonomiky a boji s deflací. V neposlední řadě je z čísel institutu ICI v posledních týdnech zřejmé, že retailoví investoři ve snaze nezmeškat současnou rally přesouvají své prostředky právě do akcií. Rostoucí apetit po riziku lze přičíst i na vrub uklidnění situace v Evropě.

Zde se zatím okamžitá hrozba defaultu některé z problémových zemí na periferii eurozóny zatím odkládá. Všechny tyto faktory tak vytvářejí podhoubí proto, aby akciové trhy pokračovaly i počátkem roku 2011 v růstu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama