Akcie: 11 příznaků býčího syndromu

| Jaroslav Bukovský

"Existují lež, hnusná lež a statistika," řekl jednou Samuel Clemens, známější pod svým literárním pseudonymem Mark Twain. Pochopitelně nemohl tušit, jak jeho slova v některých evropských zemích dojdou bezezbytku naplnění. Naštěstí není statistika jako statistika, některá je dokonce pro tržní orientační běžce životně nutná. Pro posouzení, v jaké fázi se trh právě nachází, existují různé metodické přístupy: Jedni věští z karet, druzí mají šestý smysl, průměrnému smrtelníkovi ovšem nezbývá než neustále analyzovat duhově pestrou škálu dat, jež každým dnem míří na trh. Jaké veličiny sledovat a jak je interpretovat?

Býk

Server InvestorPlace identifikoval 11 příznaků diagnózy trhu, jíž investoři tak rádi slyší: Býčí syndrom. Až se vás známí zeptají, proč nakupujete, když akcie jsou na dvouletých maximech a konjunktura na sebe dává čekat, budete mít po ruce jedenáct argumentů.

1. Rostoucí zisky firem

Výsledková sezóna to ukazuje jasně. Drtivé většině firem se zvyšuje zisk. Přes 70 % společností z indexu SP 500 překonává odhady analytiků. Nejenže tedy recese balí kufry, ona už dávno v tichosti odcestovala. Alespoň ze zámoří.

2. Rostou akcie speditérů

Přestože naše životy jsou stále více virtuálně řešeny, občas je stále potřeba fyzicky přemístit věc z bodu A do bodu B. Globální zahraniční obchod zchlazený recesí se pomalu roztáčí. Průvodním jevem je právě vyšší potřeba dopravní obsluhy.

Pokud se podíváme na trh, američtí železniční giganti Union Pacific a CSX v posledním roce výrazně předběhli trh a v českých lukách a hájích dobře známé UPS předpokládá v letošním roce dosažení rekordního zisku.

3. Fenomén půjček je zpět

Každý správný Američan je na dohled osobnímu bankrotu. Bylo tomu tak možná i před recesí, obrovský nárůst nezaměstnanosti a pokles příjmů však se závislostí na dluhu dokázal pořádně zatočit. Američané si uvědomili, že existuje i zítřek, dvě koupelny na patře stačí a není až takovým faux pas přijet na baseball v autě starším dvou let.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama