Mají investoři ještě kupovat akcie? Stačí se podívat do historie

| Andrej Rády

Americké akcie od března 2009 měřeno indexem S&P 500 téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Je tedy už pozdě, nebo mohou investoři ještě naskočit do rozjetého akciového vlaku?

Americké akcie

Jedním ze zajímavých vodítek při hledání odpovědi může být pohled do historie. Pokud tedy nepatříte k těm, kteří věří, že "to tentokrát je úplně jiné".

- Od roku 1932 trvá býčí akciový trh v průměru 3,8 roku. James Stack, editor InvesTech Research, tvrdí: "Z toho vyplývá, že současný býčí trh je zhruba v polovině. Druhé narozeniny oslaví až devátého března."

- Přes 80 % býků (býčích trhů) přežije své druhé narozeniny. Pak ovšem začnou odpadat. Sotva polovina se dožije 3 let.

- Během posledních 15 býčích trhů si americké akcie v průměru připsaly 136,4 %. Současný býk svými rohy atakuje 100% hranici. Je tedy sice pod průměrem, ale blíží se mediánu (střední hodnotě, kdy je polovina výsledků horších, polovina lepších – pozn. red.) 101,5 %. Podle Stacka však tato situace nemusí znamenat blížící se korekci, protože trh se zotavuje z nejhorší recese od doby Velké deprese.

Býky může skolit nejistá ekonomická situace, obavy z inflace, prudký růst úrokových sazeb nebo propad akcií velkých firem, které by strhly zbytek trhu. Stack se však těchto věcí příliš nebojí. "Není ještě pozdě nakupovat akcie," tvrdí.

Americký deficit – estocada v tržní koridě?

Ve Spojených státech však roste strach z rozpočtového deficitu a celkového zadlužení. To kvůli řešení finanční krize narostlo do mamutích rozměrů.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama