Akcie, kterým se obloukem vyhněte

| Tomáš Poděbrad

Jsou firmy, jejichž akcie lákají atraktivní cenou. Na druhou stranu je i na současném rostoucím trhu řada firem, kterým se příznivé tržní prostředí nedaří přetavit v takovou výkonnost, který by zatraktivnila ocenění jejich akcií. To lze sledovat mnoha způsoby. Které firmy jsou nejméně atraktivní podle třech metod ocenění?

Vývoj akcií s nejvyšším P/E

P/E ratio

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii; nižší hodnota je považována za znak větší atraktivity pro investory

Legacy Reserves

Firma s nejvyšší hodnotou P/E. Jedná se o společnost obchodující s ropou a zemním plynem. V posledních čtyřech čtvrtletích vydělala firma 1 cent na akcii, když dvě ztrátová čtvrtletí téměř vymazala dvě profitující.

Akcie se obchoduje zhruba za 29 dolarů. P/E za 12 měsíců dosahuje hodnoty 2 900. Největším lákadlem pro investory je dividendový výnos, který dosahuje 7,2 %. I tak je však podle analytiků akcie nadhodnocena.

Allergan

Společnost podnikající ve zdravotnickém sektoru má druhou nejvyšší hodnotu P/E. Cena akcie se pohybuje okolo 70 dolarů a 1200násobně převyšuje roční zisk na akcii.

Firma měla nejlepší rok 2009. Tehdy dosáhla celoročního zisku 2,78 dolaru na akcii. Současná hodnota akcií je 26krát výše, což naznačuje, že i tato akcie je nadhodnocená.

Ultimate Software Group

Hodnota P/E nad 800 řadí tuto softwarovou společnost na třetí místo. Akcie firmy vzrostly během posledních 6 měsíců na 51 dolarů. Přitom firma byla v celoroční ztrátě v sedmi z devíti posledních let (do roku 2009).

reklama
reklama