3 investice, které teď nelze doporučit

| redakce

Na trzích převládá optimismus a americký index S&P 500 je na dvojnásobku hodnoty z doby svého dna v březnu 2009. Nepokoje v Egyptě s děním na trzích nijak významně nezahýbaly, navíc opět přibývá fúzí a akvizic. Pesimisté přesto varují, že není zdaleka vyhráno, protože existuje stále řada rizik, která by mohla příznivý vývoj zvrátit. Chybné kroky pak mohou racionální investory odrazovat.

Obavy investorů

Není řeč o dluhopisech ani o zlatě. Jedná se o akcie firem s malou tržní kapitalizací (small caps), jejichž ceny jsou na rekordních úrovních. Také ceny potravin jsou na svých dvacetiletých maximech.

V současnosti lze za rizikové považovat i investice do aktiv citlivých na inflaci. U velmi likvidních aktiv, která sice slibují nízký výnos, ale byla pokládána za bezpečná, v současnosti rizikovost kvůli očekávané inflaci roste. V případě, že se zvýší inflace, ale úrokové míry s ní neudrží krok, zůstatek sice nominálně stoupne, ale kvůli ztrátě kupní síly se budou investice reálně znehodnocovat.

Důvody pesimismu

Situace stále není ideální. "V lednu, v nejpříznivějším měsíci pro akciové fondy od května 2009, investoři vložili 17,8 bilionu dolarů do akciových podílových fondů. Současná tržní maxima jim však dělají starosti. Hrozba nepokojů na Blízkém východě trvá. Také zůstává otázkou, zda bude ekonomika soběstačná a nezhroutí se bez pomoci vlády," upozorňuje Richard Madigan, investiční ředitel oddělení globálních portfolií v JPMorgan.

Aktuální vývoj amerických burzovních indexů sledujte zde

Zatímco úrokové sazby nemají důvod růst, trh dluhopisů v poslední době signalizoval očekávanou inflaci. "Ještě nemusí být po všem," varuje Madigan. "Stále existuje řada makroekonomických hrozeb a nejistot."

reklama
reklama