John Paulson stále nejvíce věří zlatu

| Petr Čermák

John Paulson byl do krize v roce 2007 poměrně neznámým manažerem hedgeového fondu. Díky sázce na splasknutí spekulativní bubliny na americkém trhu nemovitostí se z něj stala hvězda Wall Street. Svým odvážným krokem vydělal klientům miliardy dolarů a v současnosti je jedním z nejlépe placených hedgeových manažerů na světě. Jak tento známý investor změnil své portfolio ke konci roku 2010?

John Paulson

John Paulson aktuálně spravuje aktiva v akciových pozicích v hodnotě zhruba 30 miliard dolarů, čímž překonává mnohé podílové fondy v USA. Pohled na jeho portfolio napoví, že se odvážný fond manažer nebojí koncentrovat značnou část kapitálu do několika málo nejslibnějších pozic.

Celkově drží 102 pozic, nicméně v 10 největších má přibližně 55 % kapitálu. Ve 20 největších pozicích má pak 71 % kapitálu.

Jednoznačně největší pozicí zůstává v jeho případě SPDR Gold Trust, který nakupuje fyzické zlato. Velikost pozice zůstala oproti předchozímu čtvrtletí nezměněná. Aktuálně se pohybuje na úrovni 4,37 miliardy dolarů, což je přibližně 15 % z celkového množství aktiv.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Hned na druhém místě jsou v portfoliu akcie společnosti Anglogold Ashanti, která patří mezi významné světové těžaře zlata. Velikost pozice dosahuje zhruba 6,9 % z celkového množství aktiv. V první dvacítce největších pozic se nachází ještě další dva producenti drahých kovů. Jedná se o společnosti Gold Fields a Kinross Gold. Pozice související se zlatem potom z celkového množství aktiv tvoří více než 25 % a v posledním čtvrtletí se nijak zvlášť nezměnily.

Z výsledků je zřejmé, že je Paulson zlatu stále velmi nakloněn a žlutý kov i nadále tvoří stěžejní část jeho akciového portfolia.

John Paulson - top pozice ke 31. 12. 2010
  • 1
  • 2
reklama
reklama