Faber: Kupujte ropu a na americké akcie se vykašlete!

| redakce

Autor populárního reportu Gloom, Boom and Doom se domnívá, že by ceny ropy měly dále růst. Naopak americké akcie podle Marca Fabera čeká velice těžký rok. Uvedl to v rozhovoru pro americkou CNBC.

Marc Faber

"Když se podíváte na některé další komodity, třeba měď, je jasné, že ropa může zdražovat i ze současných vysokých úrovní. Podle mě ropa není drahá ve srovnání s jinými komoditami."

Další růst cen ropy může samozřejmě krátkodobě souviset s omezeními dodávek z Libye a dalších zemí, kde probíhají nepokoje. Ty hrozí právě v Libyi přerůst v občanskou válku.

Nejen Libye

Podle Fabera však ropu nežene nahoru jen strach z omezení těžby v Africe a na Blízkém východě. Důvodem je i ekonomické oživení hnané nízkými úrokovými sazbami, uvolněnou monetární politikou a zadlužením.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

"Takové oživení nemůže trvat moc dlouho, většinou vydrží půl roku až osmnáct měsíců - a pak dojde k dalšímu propadu ekonomiky," varuje Faber.

To může silně zasáhnout americké akcie. Ty od svých minim z března 2009 zdvojnásobily svou hodnotu, ale jasným varováním je pro ně korekce na rozvíjejících se akciových trzích.

  • 1
  • 2
reklama
reklama