Tesco: Akciový favorit mezi hypermarkety

| redakce

Tesco je maloobchodní řetězec se sídlem v Británii, v jehož produktovém portfoliu jsou především potraviny i nepotravinové zboží a pohonné hmoty. Tesco je největším maloobchodním řetězcem v Anglii a pátým největším na světě. Působí v Evropě, USA a Asii. Proč vsadit právě na jeho akcie?

Růstové hospodaření

Tržby i zisk rostou Tesku od roku 1992 průměrným meziročním tempem přes 12 %. Růst v posledním roce odpovídá 5,6 % pro tržby a 9,1 % pro čistý zisk.

Na meziročních změnách se období globální krize téměř nepodepsalo, což je podstatný rozdíl oproti konkurenci, která zaznamenala pokles většiny ukazatelů hospodaření.

Růst tržeb Teska je nejznatelnější v Asii. Například v Číně +8,3 %, Indie dokonce +18,3 %. Na 9 zahraničních trzích, kde Tesco působí, si drží první nebo druhé místo.

Tesco - vývoj tržeb a zisku

Nejdůležitější ukazatele hospodaření má Tesco ve srovnání s ostatními společnostmi na evropském trhu velice dobré. Zatímco tržbami zaostává Tesco pouze za Carrefourem, významně společnost převyšuje konkurenty na maržích, ať už provozních, nebo čistých, rentabilita kapitálu (ROE) patří taktéž k nejvyšším. Ve výsledku je tak Tesco svou výkonností před ostatními.

Společnost každoročně navyšuje objem pro výplatu dividendy (až na ojedinělé výjimky) a je zde předpoklad pro udržení tohoto trendu i do budoucnosti. Aktuální čistý dividendový výnos pro akcie Tesco je 3,2 %.

Tesco - vývoj dividendy
  • 1
  • 2
reklama
reklama