Mají americké burzy smysl? Velké firmy jen hromadí hotovost a na trh se nehrnou

| Tomáš Poděbrad

V posledních týdnech se to na akciových trzích hemží novinkami. Před týdnem oznámila Deutsche Börse svůj záměr koupit americkou NYSE. Vznikla by tak firma s hodnotou okolo 24 miliard dolarů. Ke všemu index Dow Jones prolomil hranici 12 000 bodů a index NASDAQ překonal 10letá maxima.

NYSE

Tyto zprávy plní noviny a podněcují názor, že když se daří burzám, daří se i ekonomice. Dobrý výkon akcií a burzovních operátorů ovšem zdravou ekonomiku už dávno nesignalizuje.

To německou burzu nezajímá. Chce koupit firmu v celkem slušném stavu. Velikost amerického akciového trhu je omračující.

Hodnota firem kótovaných na amerických burzách (nejen na NYSE) v současnosti dosahuje 17 bilionů dolarů.

NYSE: Devět změn pod německým vládcem (Deutsche Börse)

Soumrak burz

Ovšem sláva veřejně obchodovaných amerických firem se pomalu blíží ke konci. Počet společností obchodovaných na amerických burzách totiž rapidně klesá.

Ještě v roce 1997 jich bylo 7 tisíc, v současnosti se jejich počet pohybuje okolo 4 tisíc a podle všeho by měl dále klesat.

Pozitivní ovšem je, že se akciový trh "nezaplňuje", čímž ubývá prostot pro spekulanty, kteří se ženou za rychlými zisky.

Akciovému trhu však chybí ta hlavní veřejná funkce, a to je efektní alokace kapitálu. Například Apple je vysoce zisková společnost, která má obrovské zásoby peněz. Ty s největší pravděpodobností nepoužije k akvizici ani k vyplácení dividendy. Peníze jen hromadí.

Oživí trh nové IPO?

Společnosti, které chce většina investorů vidět na burze, například Facebook a Twitter, se zatím veřejné nabídce akcií vyhýbají. Kupí dolary, ale běžnému investorovi je cesta k těmto firmám dále téměř zavřená.

Jak koupit podíl ve Facebooku ještě před IPO?

  • 1
  • 2
reklama
reklama