6 akciových tipů, které nejlépe odpovídají kritériím pro výběr do portfolia

| Tomáš Poděbrad

Za dva roky jsem ušli nebývale dlouhou cestu. Trh se jakžtakž oklepal z akciového propadu na jaře 2009 a zmínek o možném druhém dnu krize ubývá. Vše nasvědčuje tomu, že prožíváme vcelku poklidné uzdravování v globálním měřítku. Akcie by na tento "průměr" měly reagovat pozitivně, ale je potřeba být stále ve střehu.

Investice pro domácnost - ilustrační foto

Nejste jediní, kdo si možná není jist svou investiční strategií. Mnoho investorů sledovalo rostoucí býčí trh, aniž by na růstu výrazně vydělali.

To se nemusí opakovat. Stačí neotálet a včas strategii přehodnotit. Návodem vám může být následujících šest kritérií pro stanovení investiční strategie.

1. Ohodnocení

Studie potvrzují, že levně ohodnocené akcie jsou z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější volbou. Preferujte akcie, které mají P/E a P/B (cenu vztaženou k účetní hodnotě) několikanásobně nižší než ostatní firmy.

Nesrovnávejte akcie s celým trhem, ale s konkurenty v rámci sektoru.

2. Efektivita managementu

Ohodnoťte celkové zdraví společnosti a přihlížejte k tomu, jak je řízena. Studie to jasně ukazují na indikátoru ROE, který měří efektivitu toho, jak peníze investované do firmy investory ovlivňují ziskovost firmy.

3. Aktuální analýzy

Akcie, které obdrží zvýšené doporučení od analytiků, mají z dlouhodobého hlediska dobré vyhlídky. Nejvíce však tyto akcie mohou zhodnotit krátkodobě.

Co si vzít z roku 2010 do letošního obchdování? Napoví názory jednotlivých investorů

reklama
reklama