LinkedIn: Předskokan Facebooku míří na burzu

| Akcieatrhy.cz

Také se nemůžete dočkat IPO Facebooku? Nevěšte hlavu, na trh přichází významný "předskokan", který může alespoň trochu naznačit skutečný zájem investorů o tuto oblast a zvýšit očekávání pro svého konkurenta Facebook.

LinkedIn

Facebook nebo Twitter jsou v dnešním moderním světě naprostým fenoménem. V extrémních případech by se dalo říci, že kdo není na sociální síti, jako by nebyl. Závislost některých lidí na těchto vymoženostech poslední doby je až zarážející. A jelikož moderní svět je spojován především s penězi, jsou sociální sítě jednou ze zlatých pokladen současného světa.

Asi nejlepším a nejznámějším příkladem je "Facebook story". Nejenže je rozhodně nejpopulárnějším příkladem z této sféry, ale je i jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících firem. Díky investici Goldman Sachs do Facebooku vyšly najevo finanční ukazatele, podle nichž je sociální síť mnohem ziskovější, než se očekávalo. Za rok 2009 Facebook vykázal zisk po zdanění ve výši 200 milionů dolarů při tržbách 770 milionů dolarů. V roce 2010 už příjmy podle New York Times dosáhly dvou miliard dolarů, přičemž zisk se vyšplhal na asi 400 milionů dolarů.

To vše jsou velmi slibná čísla, a Facebook se tak znovu dostal do popředí zájmu trhu s primárními úpisy. Samotná firma se od této strategie nedistancuje, a tak si Goldman Sachs připíše další slušné sousto. Nicméně první odhady týkající se emise hovoří až o konci roku 2012.

LinkedIn jako první štika IPO

Celkem bez povšimnutí, zejména v ČR, prošla zpráva týkající se jiné sociální sítě, v Česku ne tolik známé, LinkedIn. LinkedIn je sociální síť vytvořená hlavně pro obchodní účely. Smyslem sítě je možnost vytvořit si síť obchodních partnerů, kterým bude moci uživatel důvěřovat.

Síť má 90 milionů uživatelů ve 200 zemích světa a za posleních 12 měsíců si přišla na 201 milionu dolarů (EBITDA 18-20 %). Společnost má za poslední tři roky pozitivní cashflow. Anualizovaná roční cashflow z provozní činnosti pak dosahuje 50 milionů dolarů.

Jak používá LinkedIn manažer, který shání práci?

  • 1
  • 2
reklama
reklama