Henning Esskuchen (Erste): Některé tituly v regionu CEE mohou na bouřích v Egyptě vydělat

| Roman Chlupatý

Investoři stahují likviditu z rozvíjejících se trhů. Jen minulý týden šlo podle listu Financial Times o 7 miliard dolarů. Tento týden by mohly ubýt další miliardy, zejména pokud budou pokračovat nepokoje v ulicích Káhiry a dalších měst v zemích na severu Afriky a na Blízkém východě. I náš region přitom může být podle vedoucího analytika akciových trhů střední a východní Evropy v Erste Group Henninga Esskuchena kvůli Egyptu a okolí pod tlakem. Podle Esskuchena jsou však vyhlídky regionu na tento rok přesto dobré.

Henning Esskuchen

Do jaké míry nepokoje na severu Afriky a na Blízkém východě hýbou akciovými trhy ve střední a východní Evropě, resp. jak čekáte, že jimi hýbat budou?

Henning Esskuchen (HE): Trhy v našem regionu to krátkodobě ovlivní stejně jako další akciové a další trhy kdekoli na světě. Zvyšuje to volatilitu a nejistotu a má to na akcie vliv prostřednictvím cen ropy, očekávaného geopolitického vývoje a podobně. Je však potřeba zdůraznit, že se současná situace výrazně liší od tlaku, kterému jsme v regionu čelili nedávno. Jde totiž o izolovaný případ, který se šíří prostřednictvím volatility a nálady na trzích. Přímo s námi si to tak nikdo nespojuje. Což je zásadní rozdíl od nedávné situace, kdy panovalo přesvědčení, že se dluhová krize a vše s ní spojené týká i přímo našeho regionu. Což, pochopitelně, nebyla pravda.

Kde bude vliv toho, co se děje v Egyptě a okolí, cítit v našem regionu nejvíce? A které sektory nynějším vývojem na severu Afriky a Blízkém východě naopak tolik trpět nebudou?

HE: Tak ten největší dopad, alespoň v tuto chvíli, pozorujeme v ropném průmyslu. Ropné společnosti z našeho regionu, které se hodně orientují na upstream (nebo mají upstream, rafinérie a marketing v jisté rovnováze) z té současné situace profitují. Na ty, které se více orientují na rafinérie, to naopak může mít mírně negativní vliv. To je podle mě ten nejvýznamnější dopad, který je a bude možné sledovat – vliv prostřednictvím cen ropy.

Co kromě Egypta by měli investoři se zájmem o akcie sledovat? Co bude akciovými trhy ve střední a východní Evropě napříště hýbat?

HE: Nechat Egypt stranou je těžké, protože teď hraje skutečně významnou roli. Na makroúrovni bych se soustředil případ od případu a zemi od země na to, zda se daří nastartovat konsolidaci, zda je současná politika udržitelná a jak dlouhodobé důsledky by mohla mít. Také bych porovnával kroky, které vlády dělají, s tím, co jednotlivé trhy skutečně potřebují. Například Polsko si stále musí splnit jisté domácí úkoly. Pokud mě země na této úrovni uspokojí, určitě bych se zaměřil na likviditu. Podle toho, jaký typ investora jsem, bych se rozhodl, zda mi daná míra likvidity vyhovuje, nebo nevyhovuje. Protože trhy jsou stále ve stadiu, kdy likvidita může být rozhodujícím kritériem.

Potraviny v lednu znovu zdražily a v Egyptě umírají lidé v pouličních bojích. Kde se chudí vzbouří příště?

  • 1
  • 2
reklama
reklama