Goldman Sachs radí: Kupujte akcie evropských bank!

| redakce

Goldman Sachs doporučuje investorům kupovat akcie evropských bank. Je to poprvé za uplynulých 16 měsíců. S jejím názorem nekorespondují dluhopisoví investoři. Ti příliš nevěří, že se evropským politikům podaří v dohledné době zvládnout krizi způsobenou vysokým zadlužením některých států eurozóny.

Bloomberg Europe Banks and Financial Services Index

Goldman Sachs vychází z toho, že se akciím evropských bank daří. Přitom jejich ceny vztažené k očekávaným ziskům jsou velice atraktivní. Samotné banky totiž oznamují dobré výsledky hospodaření a zvyšují své výhledy.

V posledních dnech to byly například švýcarská UBS, která zvýšila zisk o 7 procent, Deutsche Bank zvýšila zisk z investičního bankovnictví a španělská Banco Santander překonala svými výsledky odhady trhu.

Krátkodobá dobrá nálada?

Akcioví investoři se tradičně soustřeďují na kratší období než jejich kolegové na dluhopisovém trhu. A tak mohou směle doufat v to, že se evropským bankám navzdory vysoké expozici v dluhově problémových zemích (Řecko, Španělsko, Itálie, Portugalsko, Irsko) podaří v příštích čtvrtletích těžit z toho, že celý trh jakžtakž drží nad vodou zásahy politiků a centrálních bank.

Naproti tomu investoři do dluhopisů chtějí stále vyšší přirážky za to, že od bank kupují jejich dluhopisy (tedy financují jejich chod). Například Banco Santander musela v lednu nabídnout spread (rozdíl mezi výnosem "bezrizikových" vládních dluhopisů a výnosem prodávaného dluhopisu) 287 bodů, tedy trojnásobný oproti situaci loni v březnu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama