Japonské akcie: Vystřelí index Nikkei 225 k 63 milionům bodů?!

| Miroslav Koplík

Analytik Société Générale Dylan Grice je znám svým velkým pesimismem, přesto loni vydal neobvyklou analýzu japonských akcií. Podle ní by se měl index Nikkei 225, který se aktuálně pohybuje okolo 10 700 bodů, mohl dostat do závratných výšin nad 60 miliony body. Ano, čtete dobře. Jak na to známý pesimista přišel?

Japonské akcie - ilustrační foto

Celkem jednoduše. Vychází z vysokého státního dluhu a nemožnosti vlády tak vysoký dluh splatit jinak než inflací. Japonsko patří mezi nejzadluženější země světa, s dluhem státu ve výši 196 % HDP.

Řebříček zadlužených zemí vede Zimbabwe, kde panuje obrovská hyperinflace. Tamní ceny se zdvojnásobují každého 1,3 dne a tamní centrální banka vydává dnes již stotrilionové bankovky.

Japonsko není Zimbabwe

Japonsko není Zimbabwe, to je pravda. No a co? Ani Izrael není Zimbabwe, a to ani v roce 1972, kdy začala v židovském státě inflace. Ta trvala do roku 1987 a dosahovala průměrně 84 % ročně.

Maxima dosáhla v roce 1985 (500 %). Index spotřebitelských cen za tu dobu vzrostl téměř desettisíckrát a index izraelských akcií 6 500krát. V reálném vyjádření akcie ztratily na své hodnotě, ale v nominální prudce vyrostly.

Dylan Grice prostě a jednoduše vzal hodnotu japonského indexu Nikkei 225 (která v době vydání analýzy byla 9 700 bodů) a vynásobil ji číslem 6 500 (tolikrát vzrostly izraelské akcie). Trvalo by to však dlouho, zhruba 15 let. A proč si myslí, že Japonsko dopadne stejně jako Izrael?

Dylan Grice: Globální ekonomika je kriticky nemocná a růst akcií skončí v červnu

  • 1
  • 2
reklama
reklama