3 akcie firem, které se koupou v hotovosti

| redakce

Některé firmy doslova sedí na balíku peněz. Hovoří to o jejich úspěchu v minulosti, nemusí to však nutně znamenat, že se jedná o firmy vhodné k investování. Zároveň může jít o příslib zahájení vyplácení dividend.

Benjamin Graham

"Klasický management bude pracovat s větším množstvím kapitálu, než je běžně obvyklé, pouze za podmínky, že mu to akcionáři dovolí - což se ovšem stává dost často," napsal Benjamin Graham ve svém investičním manuálu "Inteligentní investor" v roce 1949. Jinými slovy, co se týče hotovosti, nejsou investoři tak nároční, jako by měli být v otázce dividend.

Graham byl vizionář, dnešní manažeři a investoři se proto stále většinou "vejdou" do jeho popisu. Během Grahamova života se dividendové výnosy amerických akcií průměrně pohybovaly okolo 5,3 %. Na velmi nízké úrovni se ocitly před krachem akcií v roce 1929, když se ziskuchtiví investoři spokojili v průměru s pouze 3% dividendovými výnosy.

Benjamin Graham: Hodnotové investice s 50% polštářkem

Dnes index S&P 500 vynáší, co se dividend týče, jen 1,7 %. Zhruba čtvrtina společností nevyplácí nic. Investoři v současnosti akceptují, že společnosti vynakládají hotovost na příležitostné zpětné odkupy akcií (i přes současnou tendenci společností nakupovat draze a zastavit nákupy, když ceny padají), nebo že nic nedělají do doby, než ceny akcií stoupají.

Apple, Google a Microsoft "sedí" dohromady na více než 100 miliardách USD. Jen 27 amerických společností (včetně třech níže uvedených) je na tom podobně. Do seznamu se však nedostaly, protože oproti jiným drží daleko více hotovosti (vyjádřeno jako podíl na tržní hodnotě) a generují mnohem nižší výnosy z investovaného kapitálu.

Tellabs

1. Tellabs

Čistá hotovost - podíl na tržní hodnotě: 70 %

Návratnost celkového dlouhodobého kapitálu: 8 %

Když za cenou akcie 5 USD stojí více než 3 USD hotovosti, nebude rozhodně nadhodnocená. Budoucnost Tellabs je však nejistá. Předpokládá se, že její tržby se tento rok smrsknou na 12 % a její zisky "zmizí".

Společnost prodává síťová zařízení mobilním operátorům. Verizon a AT&T dohromady vydají za zhruba polovinu tržeb firmy. AT&T se však začala přesouvat k síťovému vybavení poskytovanému firmou Cisco.

Firma Tellabs začala vyplácet dividendu před rokem, a to každé čtvrtletí 2 centy na akcii. Za těchto okolností, při očekávaném úroku 2 % z likvidních prostředků společnosti, by přesun peněz firmy k investorům trval přes sto let.

  • 1
  • 2
reklama
reklama