Trhy v roce 2011: Dobré i špatné zprávy

| Miloš Filip

Ohlédneme-li se za rokem 2010, zjistíme, že co do nárůstu firemních zisků byl uplynulý rok velice úspěšný. Odhady hovoří o nárůstu zisků o skvělých 42 %! Za takto dobrým výsledkem stojí zejména vyšší než očekávaný ekonomický růst, nízké úrokové sazby, nízký růst mzdových nákladů i fakt, že srovnáváme s nepochybně slabším rokem 2009.

Světové burzy - ilustrační foto

Analytici museli v průběhu roku téměř neustále navyšovat svá očekávání. Pro následující roky se jejich předpovědi ohledně nárůstu zisků pohybují okolo 16 % v roce 2011 a okolo 13 % pro rok 2012.

Odhadovat celosvětové firemní zisky je ovšem záležitost velice ošidná. Ukazuje se, že analytici jsou v 8 z 10 případů příliš optimističtí.

Zbylé dva případy jsou roky, jako byl například ten uplynulý – první oživení po krizovém období.

Špatnou zprávou tedy je, že odhady růstu zisků pro rok 2011 jsou podle výše uvedeného pravděpodobně příliš optimistické.

Dobrou zprávou naopak je, že investoři předpovědím analytiků až tolik nevěří. Pokud by se podle nich skutečně řídili, akcie by se dnes obchodovaly za mnohem vyšší ceny. Proto neočekáváme větší rozčarování trhů v momentě, kdy se očekávání (případně) nenaplní.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama