Akcie: Strach z katastrofálního krachu roste navzdory nastoupenému býčímu trendu

| redakce

Index S&P 500 se donedávna držel na svých dvouapůletých maximech. Investorů obávajících se pádu akciového trhu přibývá nevídaným tempem.

býk vs. medvěd

Rozladění některých obchodníků je zapříčiněno přinejmenším dvěma důvody:

  • nedostatkem důvěry v americké finanční trhy následujícím po takzvaném flash crash z loňského května;

  • kolapsem Lehman Brothers z roku 2008.

Individuální investoři tak z trhu postupně odcházejí. Trh je stále pod silným vlivem velkých hráčů - investičních fondů, ETF a "zapákovaných" hedgeových fondů.

Od roku 1989 žádá Yale School of Management bohaté individuální investory, aby v průzkumech, kterých se měsíčně zúčastňují, subjektivně určili "pravděpodobnost katastrofického pádu akciových trhů v USA v dalších šesti měsících".

Strach roste

V prosinci 2010 přiřadilo 75 % respondentů alespoň 10% šanci tomu, že dojde k razantnímu propadu trhu. Je to 7% nárůst oproti výsledkům udávajícím 10% pravděpodobnost v minulém dubnu - tedy z doby před událostmi z 6. května 2010.

Propad Dow 6. května: 20 minut, kdy trh zemřel

"Přestože se na trhu obchoduje na plné obrátky, strach z velkých ztrát je stále přítomen, a to v jiné podobě, než bylo možné pozorovat před nástupem posledního medvěda," píše se v aktuální analýze Bespoke Investment Group. "Je zřejmé, že finanční krize a následný kolaps, který bezprostředně po jejím vzniku nastal, se výrazně vryl do podvědomí investorů."

V minulosti narůstaly v průzkumu Yale School obavy o pád akciového trhu vždy, když trh klesal, protože investoři ztráceli se snižováním cen akcií důvěru v ekonomiku a firmy. Například v březnu 2009 přiřklo 10% pravděpodobnost katastrofickým scénářům zhruba 85 % investorů.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Benchmark od svého minima nedávno zdvojnásobil svoji hodnotu a investoři se ani tolik neobávají o prospekty jednotlivých subjektů na burze, jako právě o doposud nezměněný systém obchodování s akciemi nastavený Wall Street a regulátory.

  • 1
  • 2
reklama
reklama