Býčí trh skončil, vítejte medvěda!

| redakce

Ničivá trojkombinace stupňující se dluhové krize v Evropě, revolucí napříč celým arabským světem a jedné z nejstrašnějších přírodních katastrof v novodobých dějinách zapříčinila, že byl dva roky trvající býčí trend nakonec zvrácen.

Japonské akcie

Minulý týden jsme až na malá zvolnění byli svědky neúprosných prodejů. Situace podobná roku 2008. Nezáleží na tom, kdo a co vlastní, zda jde o kvalitní investice, nebo ne. Všechno je třeba prodat! Vyléváme vaničku i s dítětem. Panika.

Jedná se o jeden z těch okamžiků, kdy je potřeba zachovat chladnou hlavu, i když všichni okolo hlavu ztrácejí. Ale podívejme se o krok zpět a přemýšlejme.

VÝPRODEJ ZAČAL JEŠTĚ PŘED ZEMĚTŘESENÍM

Rozvíjející se trhy signalizovaly sestupnou tendenci od prosince loňského roku, a navzdory novým maximům u zlata a stříbra přední zlaté akcie dosáhly nejvyšších úrovní už koncem loňského roku. DAX, FTSE, Dow, S&P 500 a Nasdaq vrcholily později, kolem 21. února.

Dokonce i uranové akcie, které klesly asi o 40 % během dvou dnů minulého týdne, vykazovaly klesající trend dobré tři týdny před otřesy v Japonsku. Ve skutečnosti jen CRB, komoditní index (ve kterém je ovšem značně zastoupena ropa) vytvářel maxima teprve minulý týden.

Japonská katastrofa nepochybně vývoj nadmíru zhoršila, a to tak, že jej zvrátila v něco vážnějšího. Nebyla však prvotní příčinou současných výprodejů.

V týdnech před zemětřesením se stále více investorů začínalo obávat možné změny trendu a počátku další fáze finanční krize. Medvědí signály byly všude. Padaly akcie rozvíjejících se trhů, i když jejich západní protějšky rostly. Zlato jako celek roste, ale některé zlaté akcie byly v sestupném trendu už od konce loňského roku a gold-silver ratio značilo významnou změnu trendu.

Podle všeho je tedy býčí trh u konce, vládu převzal medvěd.

Současnost Japonska

Další věc, kterou lze v nejbližších dnech očekávat, je obrovská volatilita. V určité fázi (doufejme, že spíše dříve než později) se však naskytne možnost znovu se odrazit ode dna. Budeme o něco chytřejší, až bude možné z vývoje na trhu a z rozsahu poklesu vyčíst více.

  • 1
  • 2
reklama
reklama