Levné akcie: 10 tipů pro nedočkavé investory

| Tomáš Poděbrad

Akcie mnoha světoznámých společností postihl v minulých dnech silný výprodej. Některé odepsaly 5 procent, jiné dokonce 10 procent. Silná tektonická aktivita u japonských břehů tak kromě tisíců životů a zničené infrastruktury má na svědomí i peníze nejednoho investora. Nikdo zatím neví, jak bude situace v Japonsku vypadat za několik měsíců, a nikdo také nedokáže s přesností říct, co to bude znamenat pro světovou ekonomiku.

Podle odborníků jsou obavy o cokoli jiného, než je obnova normálního života v Japonsku, zbytečné. "Jakkoli je ztráta životů strašlivá, nemusí se světová ekonomika obávat. Katastrofy podobného typu většinou nemají dopad na makroekonomické ukazatele, jako je například vývoj HDP. Právě hrubý domácí produkt nemusí nutně klesat. A pokud ano, tak návrat do plusových hodnot přijde záhy," říká Ben Inkem, šéf správy aktiv u GMO.

Příští měsíce tak podle Inkema nebudou znamenat pro akcie nikterak náročné období.

Při výběru akcií se ovšem stále doporučuje velká opatrnost. Cena akcií se v posledních měsících dostala vysoko, a je proto zapotřebí vybírat takové tituly, které by při větším propadu neuškodily vašemu portfoliu.

Uvedená desítka akcií by měla znamenat pro příští krušné časy především co největší jistotu.

Wal Mart

Wal Mart

Firma má své problémy, ale nejedná se o nic závažného. Je to stále největší maloobchodní řetězec ve Spojených státech.

Akcie společnosti se vrátily na pozice, kde byly před 3 lety. Ještě v lednu se obchodovaly kolem 58 dolarů, nyní se sice propadly, ale místa k růstu je dostatek. Navíc dividendový výnos na úrovni 2,8 procenta je lákavý.

Coca Cola

Coca Cola

Ještě před týdnem se daly akcie firmy koupit za 66 dolarů. Po týdnu výprodejů je vše jinak, cena klesla na 61 dolarů. A pro nejdražší světovou značku je to opravdu málo.

Jinými slovy, koupit akcie Coca Coly se v současnosti vyplatí. Dividendový výnos je na úrovni 3 procenta, což je lákavé i pro dlouhodobé investory.

reklama
reklama