Akcie: Růst trhů bude pokračovat i v dalších kvartálech

| Michal Stupavský

Akciové trhy se zuby nehty drží růstového kanálu, který si vytyčily svými pohyby od března 2009. První čtvrtletí bylo divoké – politické turbulence na severu Afriky a na Blízkém východě, ničivé zemětřesení a následná jaderná hrozba v Japonsku, zadlužené země eurozóny, drahá ropa – bylo by možné pokračovat. Přesto se hlavní akciové indexy od začátku roku drží v plusu.

Index světových akcií

Globální akciové trhy

Nejsledovanější globální index MSCI World, jenž měří výkonnost akciových trhů ve 24 rozvinutých zemích, si od začátku roku do poloviny února připsal 7% zisk. Primárním důvodem příznivého vývoje bylo pokračování solidního růstu světové ekonomiky, když například německé HDP v posledním čtvrtletí meziročně vzrostlo o krásná 4 %, což je nejrychlejší tempo od konce roku 2006. Motor evropské ekonomiky tak zařadil vyšší rychlostní stupeň, z čehož logicky těžila i česká ekonomika, jejíž exportéři jsou na německých zakázkách velmi závislí.

Akciové trhy také podpořila výsledková sezóna za 4. kvartál, když velké globální korporace reportovaly vesměs lepší finanční čísla, než analytici očekávali. Z Evropy na úrovni tržeb i čistého zisku pozitivně překvapil německý strojírenský koncern Siemens a softwarový gigant SAP, za oceánem příjemně překvapily hospodářské výsledky Intel nebo Caterpillaru.

Globální akciové trhy tak v polovině února dosáhly nejvyšších hodnot od pádu americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008, načež jsme byli svědky technické korekce v důsledku eskalace problémů v severní Africe a na Blízkém východě. Pozornost investorů přitom směřovala především do Libye, neboť se tento významný producent ropy pod nadvládou diktátora Kaddáfího po rozsáhlých občanských nepokojích dostal až na pokraj občanské války.

V souvislosti s nepokoji v Egyptě a Libyi rovněž došlo prudkému nárůstu cen ropy, když cena severomořské ropy Brent vystřelila až ke 120 dolarům za barel, což je nejvyšší úroveň od srpna 2008.

V polovině března narostl konflikt v Libyi do takové míry, že se mezinárodní společenství rozhodlo přikročit k vojenské akci s cílem zastavit útoky Kaddáfího jednotek na ozbrojené síly povstalců.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Druhým velice negativním faktorem byla březnová přírodní katastrofa v Japonsku v podobě velice silného zemětřesení a následné obrovské vlně tsunami. Tato nejhorší živelná katastrofa v novodobé historii Japonska vyústila až do jaderné krize, když se situace v jaderné elektrárně Fukušima začala vymykat kontrole. Tento negativní vývoj do poloviny března způsobil propad globálních trhů o 8 %.

reklama
reklama