Na prodej akcií je brzy, držte zlato a stříbro. Ropný vrchol je za námi, tvrdí Saxena

| Patria.cz

Hlavním důvodem pro růst sazeb po celém světě je inflace. Byl vytištěn obrovský objem peněz a historie ukazuje, že pokaždé, když došlo k velkému tištění peněz, přišla inflace. V budoucnu je tak pravděpodobný velmi vysoký růst cen a velmi vysoké sazby. Pro CNBC to uvedl Puru Saxena, který stojí v čele Puru Saxena Wealth Management. Investoři by se podle něj měli v následujících pěti letech vyhnout pevně úročeným instrumentům i hotovosti, dobře si naopak povedou komodity a akcie.

Puru Saxena

"Na základě vývoje v minulosti je patrné, že v počáteční fázi monetárního utahování se akciím i komoditám daří velmi dobře. Až v době, kdy sazby dosahují vysokých úrovní po několik měsíců nebo let, začne ekonomika brzdit a klesají ceny akcií a komodit," uvedl Saxena.

Současný býčí trh u rizikových aktiv má tak podle něj před sebou ještě dlouhou cestu, jejíž konec bude indikovat snižování strmosti výnosové křivky v USA. Až přijde změna jejího sklonu, bude čas na opuštění rizikových aktiv.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Investoři by měli držet asi 10 % portfolia ve vzácných kovech, a to ve fyzické podobě. Zlato a stříbro však nyní nejsou "nijak levné", není tedy potřeba "se hrnout do jejich koupě".

Výrazně bude růst cena ropy, již nyní poptávka převyšuje nabídku a za pár let vznikne na trhu panika, protože bude jasné, že těžbu již nelze zvyšovat. Ropného vrcholu bylo podle Saxeny dosaženo na jaře roku 2005. I IEA "v posledních několika letech výrazně změnila svou rétoriku" a omezila projekce růstu produkce.

  • 1
  • 2
reklama
reklama