Akcie v roce 2011: S&P 500 do konce roku přidá 4 procenta

| Tomáš Poděbrad

První čtvrtletí je za námi a je nutné podotknout, že bylo velice kolísavé. To ovšem analytiky netrápí. Předpověď pro rok 2011 je podle nich i nadále optimistická a akcie by měly letos přidávat.

Americké akcie

Průměrný odhad pro růst indexu S&P 500 v dalších třech kvartálech jsou 4 procenta. Měl by se tak přiblížit metě 1 400 bodů.

"Akcie ustály všechny negativní vlivy, což podle mě málodko čekal. Když se na to podíváme podrobně, horší počasí v lednu, rostoucí ceny ropy, nepokoje v Africe, dluhové problémy v Evropě a katastrofální zemětřesení v Japonsku, prostě nic z toho neposlalo akcie ke dnu," říká Donald Selkin, stratég National Securities.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Ovšem první tři měsíce nebyly tak optimistické, jak to na první pohled vyznívá. Trhy prodělaly několik propadů. Indexy se propadly někdy i o 6 procent. Trhy se však vzpamatovaly a nyní si od začátku roku připisují necelých 5 procent (S&P 500 k 12. 4. 2011).

Podle odborníků se dařilo trhům hlavně díky výraznému ekonomickému oživení. Na prvních příčkách stojí hlavně americká nezaměstnanost, která dosáhla na nejnižší hodnoty za poslední dva roky, a také průmyslová výroba. Ta roste nejrychlejším tempem za posledních sedm let.

Stejně jako v minulých letech roste poptávka po průmyslových materiálech hlavně v mladých ekonomikách, které stále potřebují rozvíjet svou infrastrukturu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama