Čínské IPO: Snadný zisk, nebo nejasná budoucnost?

| Akcieatrhy.cz

Zatímco český akciový trh čítá doslova hrstku akcií, která se rozrůstá mizerným tempem, americké trhy přivítají takřka každý týden hned několik nových emisí. V poslední době podstatnou část tvoří tzv. ADR (American Depositary Receipt) reprezentující akcie neamerických společností, zejména asijských, respektive čínských, které se volně obchodují na amerických trzích. V součastné době tuto možnost využívá celá řada zahraničních firem, těch čínských je přibližně 260.

Makléři na NYSE

ADR umožňují americkým investorům koupit zahraniční titul, aniž by museli podstupovat riziko mezinárodních transakcí. ADR se obchodují v dolarech stejně jako jiné domácí americké firmy, dokonce i dividendy vyplácejí v dolarech.

ADR jsou vydávány americkou depozitní bankou a mohou reprezentovat zlomek podílu, celý podíl nebo vícenásobný podíl na cizí akcii. Vlastník ADR má právo získat cizí akcie, jež ADR reprezentují, nicméně američtí investoři obvykle jednoduše vlastní pouze ADR. Cena ADR je velmi blízká ceně cizí akcie na svém primárním trhu přizpůsobená k poměru, který ADR reprezentují. Existuje zde tak teoretická možnost pro arbitráž.

V součastné době provozují depozitní služby nejvíce JPMorgan, Citibank, Deutsche Bank a Bank of New York Mellon. Jednotlivé akcie zahraniční společnosti reprezentované ADR se objevují pod názvem ADS, neboli American Depositary Shares.

Cesta k čínským akciím

V loňském roce patřily čínské trhy k nejméně progresivním (index Shanghai Composite klesl z 3 250 bodů na 2 350, aby poté vystoupal zpět na 3 200 a opět klesl na 2 700 bodů, nyní 2 930 bodů). Do čínských cenných papírů lze investovat jen obtížně. Jak jsou na tom tedy přístupné čínské akcie obchodované v USA?

Aktuální vývoj čínských akcií sledujte zde

Jako malou ukázku jsme vybrali čínské IPO emitované na US trzích od loňského podzimu do současnosti. Budeme-li porovnávat cenu akcií získanou při samotném úpisu s otevírací cenou, pak zjistíme, že 70 % akcií se při svém debutu začalo obchodovat s nulovou prémií. Pokud bychom však akcie nakoupili za otevírací cenu a prodali na maximu, pak bychom byly úspěšní v 77 %, to je ovšem velmi zavádějící srovnání.

Čínské IPO
  • 1
  • 2
reklama
reklama