Evropské akcie jsou atraktivní. Firmy mají hotovost a mohou zvýšit dividendy

| Jan Maňák

Evropa, to nejsou jen problémové země eurozóny. Jejich krize má od loňska silný vliv na vnímání rizikovosti investic na starém kontinentu, ale význam jejich ekonomik v rámci celé Evropy bývá někdy přeceňován. 40 procent HDP Evropy totiž tvoří Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Německo a Spojené království. HDP Řecka, Portugalska, Španělska, Itálie a Irska odpovídá 25 procentům.

Evropské akcie

Nerovnováha je jasně patrná na trhu se státnímu dluhopisy, kde se sotva co může rovnat s německými „bundy“. Akcie se ovšem chovají jinak.

Pokles eura podpořil export

Kvůli krizi evropských dluhů se propadlo euro. A to pomohlo exportérům v evropských zemích. Navíc vzrostly i zisky na akcii u firem, které mají silnou expozici mimo Evropu.

Hrozba visící nad eurozónou: PIIGS & spol.

Nákupem evropských akcií tak investoři nesázejí jen na evropský růst, ale i na podíl na světovém hospodářském oživení. Zhruba 40 procent tržeb velkých evropských společností proudí na jejich účty z jiných kontinentů. Z vyspělých regionů je to právě Evropa, která má největší expozici na „horkých“ mladých trzích.

Vidíme zhruba 60 evropských firem, které jsou jedničkami ve svém oboru. Nejde jen o německé automobilky a francouzské a italské luxusní značky, ale i těžaře, banky a další.

Levné evropské akcie

Evropské akcie jsou ve srovnání s jinými typy aktiv levné, ať jde o evropské dluhopisy, nebo například japonské a americké akcie. Poměr cen akcií k zisku na akcii (P/E) je v Evropě zhruba 11 (ve Spojeném království 10), zatímco v Japonsku 14 a v Americe 13.

Nízké úrovně ocenění nejsou způsobeny špatným výhledem růstu. Evropské akcie jsou zkrátka podhodnocené.

  • 1
  • 2
reklama
reklama