Akciový investoři, nebojte se růstu sazeb!

| redakce

Kromě toho, že v květnu začalo sezónně špatné období pro akcie, jsou ve hře další faktory, které by mohly ohrozit pokračování býčího trhu. Příkladem je růst úrokových sazeb na vyspělých trzích. Aktuální analýza Goldman Sachs však může býky trochu uklidnit. Tak horké to s dopadem zvyšování sazeb na akcie nebude, ba naopak.

Analytici Goldman Sachs došli k závěru, že se akciím minimálně v roce startu zvyšování sazeb nedaří špatně. ECB přitom sazby zvýšila na svém dubnovém zasedání. U Fedu se podobný krok zatím nečeká, přesto by pro akcie neměl být nijak fatální.

Kde budou sazby za rok? Přehled odhadů sazeb ECB, Fedu, BoJ a BoE v jasném grafu

Průměrný výnos akcií v americkém indexu S&P 500 je po prvních třech měsících od startu zvyšování sazeb 6procentní, za rok si akcie připisují dokonce 15procentní zisky.

Sektorově se nejlépe od startu zvyšování sazeb daří technologických akciím, které v průměru přidají za tři měsíce 13 a za půl roku 23 procent.

Růst úrokových sazeb naopak "nemají rády" akcie telekomunikačních a rozvodných firem, alespoň v prvním půl roce obvykle kurzově ztrácejí, pak ovšem stejně jako další hlavní sektory v indexu S&P 500 rostou.

Reakce akciových sektorů na zvýšení sazeb

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama