Akcie jsou stále atraktivně oceněny. Z českých akcií jsou zajímavé Pegas, KB, Erste a NWR

| Michal Stupavský

Globální akciové trhy se stále nacházejí na poměrně zajímavých úrovních. Ocenění podle ukazatele poměru tržní ceny a účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/B) se na konci března u indexu MSCI World pohybovalo okolo úrovně 1,9. Tato hodnota je z pohledu posledních 15 let hluboko pod průměrem, což značí relativně atraktivní ocenění.

Jean-Claude Trichet

Na přelomu dubna a května navíc investoři obdrželi od dvou nejdůležitějších centrálních bank, Fedu a ECB, jasné signály, že nás rychlá normalizace extrémně uvolněných monetárních politik rozhodně nečeká. Fed na konci dubna oznámil, že bude v politice nulových měnově-politických sazeb pokračovat i v druhé polovině roku a v prohlášení ponechal tradiční formulaci "výjimečně nízké úrokové sazby… v poměrně dlouhém časovém období".

Stejně tak prezident ECB Jean-Claude Trichet na poslední tiskové konferenci nenaznačil, že by ECB na svém příštím zasedání v polovině června měla sazby podruhé za krátkou dobu zvýšit. Monetární politika klíčových centrálních bank tak nejspíše zůstane ještě po mnoho příštích měsíců z historického pohledu velice uvolněná a tedy podporující ceny akcií, což je pro akciový vývoj do konce letošního roku nepochybně pozitivní.

Solidní růst a nízké sazby podpoří akcie

Za klíčový faktor pro vývoj v dalších kvartálech proto považujeme pokračující dynamiku světové ekonomiky. Pozitivním signálem přitom je, že nová makrodata v průběhu dubna i nadále podporovala náš základní scénář, že rozvinuté ekonomiky v příštích kvartálech čeká solidní ekonomický růst.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Aktuální vývoj světových akcií sledujte zde

Mezi hlavní rizika dalšího vývoje podle našeho názoru patří sílící inflační tlaky v celé globální ekonomice a dluhová krize periferních států eurozóny. Náš celkový střednědobý výhled do příštích kvartálů je nicméně pozitivní, globální akciové indexy by podle našeho názoru měly mírně růst v souladu s postupným růstem korporátních zisků.

Ocenění (valuace neboli poměrové ukazatele – například P/B) by měly zůstat stabilní nebo jen mírně růst. Nadále bude ovšem nepochybně docházet k nárůstu krátkodobé volatility, rizikové averze a menším korekcím, jako jsme tomu byli svědky na konci února a v první polovině března.

  • 1
  • 2
reklama
reklama