Pět výstřelů, které zabijí akciového býka

| Amundi

Ve své aktuální studii rozebírají analytici z investiční společnosti Amundi, vlastníka v Česku dobře známé IKS-KB, hlavní rizika, jež by mohla ohrozit býčí trh trvající od jara 2009. Mezi hlavní nástrahy patří například růst sazeb, inflace nebo komodit.

Býk je mrtev

5. Růst sazeb

Nejhorší noční můrou je pro býky možný silný růst dlouhodobých úrokových sazeb v USA. Tento scénář se však bude samotný Fed snažit co nejvíce zdržet - nízké úrokové sazby totiž potřebuje k udržení křehkého ekonomického oživení.

4. Komodity utržené ze řetězu

I přes aktuální korekci jsou komodity na rekordních úrovních. Především ropa a zemědělské komodity by mohly vstoupit do inflační spirály.

Ani případné zpomalení ekonomického růstu by nejspíš nepomohlo k zastavení současného růstu ropy. Spotřeba domácností tím může hodně utrpět.

3. Asijská inflace

Dlouhotrvající inflace v asijských ekonomikách by mohla donutit tamní centrální banky k většímu než odhadovanému fiskálnímu utahování (růstu sazeb, zvyšování povinných rezerv - například Čína dnes ráno znovu zvýšila povinné rezervy bank na celkových 21 %).

Silná změna v odhadech by se pak neobešla bez negativního vlivu na investice. Jako první by postihla akcie.

  • 1
  • 2
reklama
reklama