Čtyři miliardy za LinkedIn? Nebo osm? To si raději kupte tohle!

| Andrej Rády

LinkedIn byl IPO hitem minulého týdne. Upsal akcie za pár stovek milionů, tržní hodnotu firmy investoři "vyhnali" hned první den nad osm miliard dolarů. Zrodila se hvězda. Pokud ovšem patříte k těm, kteří považují sociální sítě včetně profesně zaměřeného LinkedInu za další technologickou bublinu, můžete si za své miliardy dolarů koupit něco jiného. Máte už svůj ostrov, dvojníka i věčné mládí? Tak sáhněte jinam!

5. Inergy

Inergy není klasická společnost, ale MLP (master limited partnership), čímž se poněkud liší od klasické akciové společnosti. Především toto "partnerství" neplatí daně z příjmu a téměř veškerý zisk rozděluje mezi partnery, vlastníky jednotek tohoto partnerství (což je lepší označení než klasičtí akcionáři). Zisk rozděluje mezi tyto partnery ve formě podobné dividendě.

Inergy skladuje, přepravuje a obchoduje s propanem a zemním plynem. Tržní kapitalizace rovné 4 miliardy, hodně hotovosti a stabilní skladba zákazníků. Kdo chce v zimě trpět zimou? Ročně vyplácí "akcionářům" 310 milionů dolarů. LinkedIn letos bude mít možná takové tržby, zisk v ani náhodou.

Inergy
reklama
reklama