Solární akcie: Hit, nebo poražený roku?

| Akcieatrhy.cz

Akcie společností vyrábějících fotovoltaické panely (PV moduly) patří na Wall Street nejen intradenně, ale i ze střednědobého hlediska k volatilnějším technologickým cenným papírům. Navíc poměrně cyklickým a obchodující se lidově řečeno stádovitě.

Alternativní energie patří v posledních letech i politicky k velice živým tématům. I díky různým podporám a technologickému vývoji se výroba elektřiny ze slunce od roku 2002 každé 2 roky zhruba zdvojnásobuje.

Jak známo, velká část světové produkce PV modulů pochází z Číny. Tamní firmy se již před několika lety dostaly i na akciové trhy, kde také získávaly prostředky pro svůj rozvoj. Boom v tomto směru šlo zaznamenat především v letech 2007-2008.

Jak už bylo zmíněno, akcie solárních společností patří k volatilním, resp. i poměrně cyklickým titulům. U řady z nich lze částečně vysledovat cenové pásmo, ve kterém se s určitou pravidelností pohybují.

Guggenheim Solar ETF

Značná část solárních akcií se v těchto dnech dostala na letošní minima, resp. v řadě případů atakují svá roční.

Prodejní tlak lze vyčíst i z ETF Guggenheim Solar obchodujícím se pod tickerem TAN, který zohledňuje tento sektor a který mohou využít právě investoři, kteří touto formou mohou rozložit riziko při případné investování do tohoto sektoru.

Cena TAN se dostala k hranici 7 USD, když ještě koncem dubna se naopak přibližovala úrovni 9 USD. Loňské minimum lze hledat u 6 USD a vůbec historické titul zaznamenal zhruba před 2 roky pod 5 USD.

Pro úplnost lze dodat, že maxima byla nedaleko hranice 30 USD před 4 roky nedlouho po vzniku fondu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama