Květen na burzách: Krátkodobá korekce může přijít, tvrdí experti

| Akcie.cz

Výsledková sezóna v USA vrcholí a skeptici mají opět o důvod méně ke svému přesvědčení. I když se samozřejmě negativním překvapením nevyhneme, znatelně převažují lepší než odhadované výsledky (ke konci minulého týdne to bylo 72 % reportovaných výsledků). Zemětřesení v Japonsku je již také z pohledu hodnot indexů "zapomenuto", způsobilo jen krátkodobou korekci. Ani zpráva o snížení výhledu amerického ratingu agenturou S&P nevyvolala negativní reakci delší než jeden obchodní den.

Pokles trhu

V uplynulém týdnu jsme viděli na indexu S&P 500 nové hodnoty pokrizových maxim. Optimismus a důvěru trhu dodalo vyjádření Fedu o mírném zlepšováním ekonomiky a pokračování stimulů dle plánu, stejně jako tradiční příslib, že prozatím nepřikročí ke zvyšování sazeb.

Samozřejmě ekonomika má stále problémy a hrozby, jako např. vysoké ceny ropy nebo evropské dluhy. Navíc ani dluh Spojených států již není neznámým tématem, jak naznačila zmiňovaná agentura S&P.

Za pár dní tu máme květen, který kromě toho, že je lásky časem, připomíná také známé tržní pořekadlo Sell in May and Go Away". Jinými slovy, v květnu prý trhy procházejí korekcí. Aktuálně jsme v situaci, kdy pokračující růst trhů tak trochu po korekci volá.

"Sell in May and go away": Je důvod se bát?

Pokud se však letmo podíváme na vývoj akciových trhů během května, od začátku tisíciletí sice vidíme několik poklesových květnů, nicméně častěji vidíme růsty. Pokud došlo k poklesu během května, tak to bylo buď během roku, který byl celý ztrátový, nebo po poklesu následoval celkem brzy další růst.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama