Před rokem FLASH CRASH, nyní SPLASH CRASH. Jak reálná je tato hrozba?

| redakce

Trhy nejsou dostatečně připravené na výpadek při vysokorychlostním obchodování! To by mohlo mít negativní vliv současně na akcie, komodity, dluhopisy i další aktiva. Loňský "flash crash" byl pro akciové a komoditní investory děsivým zážitkem. Biliony dolarů kapitálu tehdy zmizely během pár minut, když se propadly akcie, futures i ETF. Experti přes počítačové obchodování však varují, že existuje velmi reálná možnost ještě rozsáhlejších a katastrofičtějších scénářů, kdy by počítačové systémy mohly během uvažovaného "splash crashe" zasáhnout daleko více typů investic a trhů.

Počítače řídí velkou část obchodů

Varování před "splash crash" pochází od Johna Batese, ředitele společnosti Progress Software, který má doktorát počítačových věd z Cambridgeské univerzity a mimo jiné je jedním z technických expertů při Commodities Futures Trading Commission.

Bates poukazuje na to, že dosud nebyla přijata taková efektivní opatření, aby se situace podobná květnu minulého roku neopakovala, přičemž otevřeně tvrdí, že má jeho firma k dispozici takové počítačové programy, které by regulátorům komoditních trhů a trhů cenných papírů k řešení tohoto problému mohla nabídnout.

Trhy má v moci umělá inteligence

Vysokorychlostní počítačové systémy obchodují denně na celém světě s miliony transakcí. Výsledkem toho je propojený, volatilní "uzel" různých trhů. Procesory jsou konstruovány tak, aby byly schopny na základě požadavků obchodníků k nákupu či prodeji spárovat obrovskou rychlostí příkazy bez pomoci člověka.

Software a speciální programy pracují s miliony vzorců a své "rozhodování" zakládají na technických faktorech, jakými jsou například momentum, objem tržních transakcí či vzájemné vztahy historických cen různých aktiv.

Před rokem trhy šokoval FLASH CRASH. Co přijde letos?

Některé z těchto programů dokáží pomocí vlastních algoritmů okamžitě reagovat na nové události a každou vteřinu sledují nespočet cenových vztahů různých aktiv na různých trzích, aby vyslaly požadavek na nákup nebo prodej ihned, jakmile se objeví prostor pro arbitráž. Příležitost trvá většinou nepatrný okamžik, takže počítače musejí pracovat rychlostí pro nás nepředstavitelnou – v řádech milisekund.

Systémy drží akcie zpravidla jen 2-7 vteřin a realizují opakovaně zisky v řádech haléřů, které se kumulují do astronomických částek. Tento mlčky pracující, neregulovatelný průmysl v roce 2009 vygeneroval zisky odhadované na 2 až 6 miliard USD.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

  • 1
  • 2
reklama
reklama