Proč budou akcie dál klesat? Pětice jasných důvodů

| redakce

Index S&P 500 zdvojnásobil svou hodnotu z března 2009 za dva roky. Byl to nejrychlejší takový růst od roku 1936. Na trhy ovšem působí celá řada faktorů, které vedou investory k větší opatrnosti. Kromě těch stávajících (zadlužení v eurozóně, bublina v Číně, nepokoje na Blízkém východě) se čeká další, a sice konec druhého kola kvantitativního uvolňování. Možná i proto Goldman Sachs minulý týden snížila svoji cílovou cenu na S&P 500 na 1 450 bodů z dřívějších 1 500. Co všechno může akciím v příštích měsících uškodit?

S&P 500

1. Konec kvantitativního uvolňování (QE2)

Jedním z cílů druhé vlny odkupů státních dluhopisů ze strany Fedu bylo posílení akciového trhu. Konec programu QE2 bude podle expertů pro burzy znamenat těžkou ránu.

"Nikdo neví, co se pak bude dít," upozorňuje Charles Biderman, šéf TrimTabs Investment Research. Podle něj je aktuálně trh nejrizikovější od loňského srpna. Tehdy Ben Bernanke oznámil druhou vlnu nákupů dluhopisů. Investoři nyní, zdá se, vybírají zisky.

Jedním z varovných signálů jsou například prodeje akcií samotnými managementy firem. Ty v současné době 26krát převyšují nákupy, běžně je tento násobek nízký jednociferný.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

2. Silnější dolar

Dolar se v posledních týdnech vymanil z hlubokých ztrát a posílil zpátky na zhruba 1,41 USD za euro. Konec QE2 mu může pomoci k dalšímu růstu.

Podle expertů slabý dolar pomohl akciové rally, protože zlevnil výrobky amerických firem na zahraničních trzích, což zvýšilo firemní zisky, na což reagovali investoři nákupem akcií.

"Slabý dolar pomohl akciovému i komoditnímu boomu uplynulých měsíců," je přesvědčen Richard Ross, globální technický stratég brokerské společnosti Auerbach Grayson. Silnější dolar bude působit přesně opačně.

Aktuální vývoj dolaru vůči euru sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama