Credit Suisse: Ruce pryč od finančních titulů a akcií malých firem

| Patria.cz

Vykazované zisky dosažené v 1. čtvrtletí jsou doposud velmi dobré, počet firem, které překonaly očekávání, bude pravděpodobně o něco vyšší než ve 4. kvartálu. To lze částečně vysvětlit tím, že marže v posledním čtvrtletí roku obvykle klesají, načež dochází k jejich zlepšení. Celkový obrázek ziskovosti se dá popsat tak, že se pohybujeme od "výborného" k "dobrému". Pro Financial Times to uvedl Doug Cliggott, akciový hlavní stratég pro USA v Credit Suisse.

Doug Cliggott

Meziroční růst zisků na akcii (EPS) dosáhl ve 3. čtvrtletí minulého roku 37 %, ve 4. čtvrtletí 28 %. Cliggott očekává, že v prvním čtvrtletí tohoto roku to bude 17–18 % a zpomalování růstu bude trvat i po zbytek roku. Celoroční růst EPS by tak měl dosáhnout 8–10 %, ziskové marže v tuto chvíli dosahují vrcholu, domnívá se stratég.

Poměr ceny akcie a zisku na akcii (P/E ratio) podle Cliggotta klesne ve chvíli, kdy Fed přestane s nákupy aktiv. Bude se tak opakovat situace z loňska, kdy Fed dočasně přestal se zvětšováním své rozvahy.

Současné P/E v USA se nachází nad dlouhodobým průměrem, celý rok by měl zakončit pod ním, což je v souladu s nejistotou ohledně střednědobého růstového výhledu.

Banky dolů, energetika nahoru

Cliggott se domnívá, že by investoři měli podvážit finanční společnosti, protože pro banky bude velmi složité dosáhnout růstu úvěrového portfolia, což bude negativně působit na růst jejich zisků. Navíc má celý sektor velkou nadbytečnou kapacitu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama